05.05.2022 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

U bašty Baba v Litoměřicích je nová expozice o Českém středohoří

Bašta Baba v centru Litoměřic je již roky sídlem regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Z projektu LIFE České středohoří se povedlo zrekonstruovat část přilehlé zahrady, která nyní slouží také jako botanická expozice. Zahrada je přístupná veřejnosti.

„Část zahrady jsme přestavěli na skalku, kterou jsme osadili zajímavými rostlinami. Máme zde i vzácné druhy, jako je koniklec otevřený, hlaváček jarní nebo bělozářka liliovitá. Všechny rostliny jsou k vidění i v přírodě Českého středohoří. Sazenice jsme získali darem z několika českých botanických zahrad,“ upřesňuje Petr Kříž z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel regionálního pracoviště.

Jednotlivé trsy rostlin jsou opatřeny cedulkami, takže návštěvník každý druh snadno rozpozná. V opravené části zahrady si je možné prohlédnout i velkoformátové fotografie, které budou v průběhu roku obměňovány. „Již dříve jsme na zahradě vytvořili geologickou expozici, která představuje doslova stavební kameny Českého středohoří. Také jsme zde umístili několik dřevěných oveček. Ty mají připomenout, jak o okolní krajinu pečujeme. Jedná se především o volnou pastvu, která udržuje cenná místa, aby nezarůstala náletem. Pastva prospívá vzácným druhům rostlin nebo třeba motýlům. Ovečky doplnila i vyřezávaná koza. V rámci expozice je také možno navštívit syslí noru i s jejími obyvateli,“ doplnil Petr Kříž.

Zahrada je otevřená pravidelně ve všední dny přibližně od 8:00 do 17:00. Inovativním prvkem je i využití aplikace GEOFUN, ve které návštěvníci naleznou mnoho zajímavých a zábavných informací k zahradě. V této aplikaci je možné stáhnout jednu z mnoha vytvořených zážitkově-poznávacích her „Kousek Českého středohoří v Litoměřicích“. Hry rovněž vznikly pod záštitou projektu LIFE České středohoří.

Zdroj: AOPK*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down