17.02.2010 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tymián proti bakteriálním nákazám?

Ochrana rostlin před bakteriálními nákazami se stává stále obtížnější vzhledem k omezenému množství baktericidních přípravků dostupných na trhu. V chemické ochraně proti fytopatogenním bakteriím jsou nejčastěji aplikovány přípravky na bázi mědi, které nejsou příliš efektivní.

V červnovém čísle časopisu Zahradnictví jsme publikovali článek, kde jsme se zabývali novými možnostmi ochrany proti bakteriálním patogenům, což je současným předmětem našeho výzkumu. V tomto článku bychom vás rádi seznámili s konkrétnějšími výsledky našich pokusů. V laboratorních testech byla ověřována antibakteriální účinnost extraktů z tymiánu proti původci bakteriálního vadnutí rajčete.

Bakteriální vadnutí rajčete
Vadnutí rajčete (Lycopersicon esculentum), které způsobuje bakterie Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis, je jednou z nejzávažnějších chorob u skleníkových rajčat. Původce choroby se řadí na seznam karanténních škodlivých organismů v České republice i mnoha dalších státech. Onemocnění je příčinou značných ekonomických ztrát ve všech oblastech světa, kde se rajčata pěstují, a to nejen ve sklenících, ale i v polních podmínkách. Prvotním příznakem napadení je vadnutí jednotlivých lístků, které se zkrucují, usychají a hnědnou. Následuje vadnutí a usychání celých listů, lodyh a nakonec celé rostliny. Při průřezu stonkem je patrné ztmavnutí cévních svazků. V současnosti není proti původci onemocnění dostupná žádná rezistentní odrůda, ani neexistuje účinná chemická ochrana. Chorobě lze předejít především používáním certifikovaného, zdravého osiva.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 1/2010.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down