Týden otevřených zelených střech

Přijďte se přesvědčit, jak zelené střechy vytvářejí náhradní prostor pro zvýšení biodiverzity v městském prostředí, ale také životní prostor pro lidi, protože míst příjemných k životu v hustě zastavěných městech ubývá. Zelené střechy se otevřou návštěvníkům 6.–8. června 2022.

V uvedených termínech a časech budou zpřístupněny vybrané zelené střechy s odborným výkladem. Pro návštěvu každé střechy je nutné se zaregistrovat, počet účastníků jedné prohlídky je omezen na 20 osob.

6. června

Zelené střechy na administrativních budovách společnosti Passerinvest GROUP, Brumlovka

Zelené střechy různého typu a stáří (založené v letech 2003–2020) na budovách: Alpha, Delta, Filadelfie, budova B v BB centru.
DELTA tvoří dvě samostatné budovy s půdorysem ve tvaru písmene H. Nájemcům jsou k dispozici střešní terasy s bohatou zelení a relaxačními zónami. Střešní terasa a vnitroblok budovy B prošla kompletní rekonstrukcí. Nejvýraznější vnější změnou rekonstrukce je průchozí atrium s vodním prvkem, zelení a lavičkami, které tak nabízí široké veřejnosti prostor pro
odpočinek i relaxaci. Zahájení prohlídky: 9:00 (trvání prohlídky 2 hodiny). Recepce budovy Filadelfie – Želetavská 1525/1., Praha 4.

Národní zemědělské muzeum – levitující venkovní expozice

Netradiční rozlehlá nástavba vytvořila prostor pro pobytovou střešní terasu, která slouží jednak jako venkovní expozice či jako místo pro kulturní a společenské akce. Návštěvníci muzea si zde mohou odpočinout na trávníku nebo uspořádat soukromý piknik s ničím nerušeným výhledem na Prahu. Zahájení prohlídky: 13:30 (trvání prohlídky 30–45 min). Kostelní 44, Praha 7, Holešovice.

7. června 2022

Zelená střecha se zahrádkou pro návštěvníky komunitního centra Život 90

Zeleň, a především ta sousedská – komunitní, prospívá zdraví, fyzickému i duševnímu. Proto se proměnila nevyhovující terasa Života 90 v komunitní zahradu. Senioři si na ní mohou vypěstovat svoje rajčata i bylinky, pobýt na vzduchu ve stínu pergoly a společně užívat příjemný prostor. Zahájení 1. prohlídky: 9:30 (trvání prohlídky 30 min), zahájení 2. prohlídky: 10:30 (trvání prohlídky 30 min). Karolíny Světlé 18, Praha 1.

DRN – zelená střecha mezi věžemi

Výraznou úlohu na nové administrativní budově má vegetace – na stěnách i na střeše. Fasádu ozvláštňují truhlíky osázené travinami a jarními cibulovinami, nájemníkům kanceláří slouží střešní zahrada s úchvatným výhledem na Prahu. Zahájení 1. prohlídky: 10:30 (trvání prohlídky 30–45 min), zahájení 2. prohlídky: 11:30 (trvání prohlídky 30–45 min). Národní 135/14, Praha 1.

Edukační zelená střecha na Střední škole Jarov

Cílem bylo z původně vydlážděné terasy vytvořit prostor, na kterém jsou aplikovány soudobě používané technologie a materiály pro konstrukci střešních zahrad doplněné o zeleň v různých třídách pěstební intenzity. Zahájení 1. prohlídky: 11:30 (trvání prohlídky 30 min), zahájení 2. prohlídky: 12:30 (trvání prohlídky 30 min). Učňovská 100/1, Praha 9, (doporučený přesun tramvají č. 9 z Národní třídy).

Administrativní budova Tokovo

Pobytová terasa s relaxační funkcí pro nájemce objektu. Hlavní dominantou jsou stromy umístěné v květináčích. Prostor je doplněný o středový záhon suchomilných trvalek a cibulovin a po stranách jsou umístěny keřové výsadby, které vymezují prostor. Zahájení prohlídky: 14:00 (trvání prohlídky 30–45 min), zahájení prohlídky: 16:00 (trvání prohlídky 30–45 min). Jankovcova 2, Praha 7, Holešovice.

8. června 2022

AFI Vokovice – administrativní budova s obchodním parterem

Střešní pobytová zahrada na podzemních garážích je veřejným prostorem, součástí budovy jsou i pochozí a pobytové střechy na nadzemních částech objektu. Střešní zahrada je navržena stupňovitě tak, aby zakryla akustickou zástěnu kryjící technologie a současně umožnila příjemný pobyt. Zahájení prohlídky: 10:00 (trvání prohlídky 60 min). Evropská 859/115, Praha 6 – Vokovice.

Zelená oáza ve vnitrobloku administrativního objektu

Rekonstrukce zelené střechy u administrativního objektu v centru Prahy. Umístěním intenzivní vegetace po obvodu plochy a vytvořením obytných zón uvnitř prostoru vznikl koncept zelené oázy s dostatkem soukromí. Zahájení prohlídky: 13:30 (trvání prohlídky 30 min). Truhlářská 1104/13, Praha 1.

Exkurze jsou součástí projektu Zelené střechy – živé střechy, který byl finančně podpořen hlavním městem Prahou.*

Zdroj: SZÚZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down