Trvalkové záhony na slunce i do stínu

Již podruhé uspořádal Svaz zakládání a údržby zeleně ve spolupráci se Spolkem českých perenářů odbornou exkurzi po Dendrologické zahradě VÚKOZ Průhonice. Průvodcem Tour de pereny 2017 se stal Ing. Adam Baroš. Seznámil přítomné nejen s trvalkami na štěrkových záhonech na slunné stanoviště, ale i končícím tříletým výzkumem záhonů pro stinné stanoviště. Účastníci si mohli rovněž prohlédnout pestrý sortiment vysazených cibulovin, zejména tulipánů, včetně botanických druhů.

Na smíšených trvalkových záhonech mohou rostliny projevit podle Ing. Baroše své přirozené vlastnosti, jsou sestavené na základě životních strategií od nízkých pokryvných, přes skupinové, které utváří zelenou hmotu, po solitérní rostliny. Těch je na záhonu do deseti procent. Nechybí ani cibuloviny a hlíznaté rostliny pro jarní efekt. V Dendrologické zahradě mají dva takové trvalkové záhony vysazené již devět let a další postupně zakládají. Záhony se obejdou bez hnojení, závlahy, jen se zhruba dvakrát ročně vyplejí, případně se zredukují přerostlé rostliny. Na jaře se záhon poseče plotostřihem a hmota se odveze na kompost.

Ve stinných partiích vyniknou světlé barvy, například barvínek s bílým okrajem listů, bíle kvetoucí mařinka vonná nebo srdcovka.

Více informací se dozvíte na stránkách časopisu Zahradnictví a v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down