07.10.2022 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trvalkou sezóny 2022 je podzimní sasanka (Anemone)

Český spolek perenářů každoročně vyhlašuje trvalku sezóny, kterou se letos stala na podzim kvetoucí Anemone. Bílé, růžové nebo karmínové květy sasanek rozzáří každou zahradu a vyniknou i v trvalkových záhonech ve veřejné zeleni. Kvetou od srpna až do zámrazu, milují polostinné stanoviště. Kromě vyšších okrasných travin (Miscanthus, Molinia aj.) je lze dobře kombinovat například s bohyškami (Hosta), rodgersiemi (Rodgersia), ploštičníkem (Cimicifuga racemosa), rdesnem (Polygonum amplexicaule) nebo pozdní plamenkou latnatou (Phlox paniculata).

Z druhově bohatého rodu Anemone (čeleď Ranunculaceae, zahrnuje zhruba 120 druhů) patří skupina na podzim kvetoucích sasanek mezi nejatraktivnější zahradní trvalky tohoto období. Jsou to poměrně vzrůstné, trsnaté rostliny s výškou od 0,6 do 1,5 m. Mají svazčité kořeny a prostřednictvím podzemních výběžků se rozrůstají dále do větších porostů. Od poloviny léta pak z přízemních růžic, dlouze řapíkatých, dělených listů vyrůstají květonosné lodyhy. Ty nesou výrazné, velké květy v bílých, růžových a karmínových odstínech, které postupně nakvétají až do zámrazu.

V zahradní kultuře se sasanky objevují od 17. stol. ve východní Asii. Do Evropy byly dovezeny v první polovině 19. století z Číny. Odtud pochází i původní druh Anemone hupehensis (syn. A. japonica var. hupehensis), který zde roste na srázech v soutěskách, mezi vlhkými kameny, v podrostu nebo na otevřených, skalnatých stanovištích v nadmořských výškách 600 až 2500 m.

Již od počátku pěstování se zahradníci snažili získat nové variety sasanek, odlišné zejména barvou květů a počtem okvětních plátků (jednoduché nebo poloplné). V současnosti je v produkci dostupných několik desítek odrůd. Z původního druhu jsou odvozené například od srpna do října růžově kvetoucí Pink Saucer (výška 0,6–0,8 m); September Charm (výška 0,8–0,9 m), Praecox (výška 0,4–0,6 m) nebo Prinz Heinrich (výška 0,5–0,6 m) s tmavě růžovými květy, kvetoucí od září do listopadu.

Podle materiálů Českého spolku perenářů zpracovala Lucie Poláková

Foto archiv Českého spolku perenářů

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 10/2022.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down