Český spolek perenářů každoročně vyhlašuje trvalku sezóny, kterou se letos stala na podzim kvetoucí Anemone. Bílé, růžové nebo karmínové květy sasanek rozzáří každou zahradu a vyniknou i v trvalkových záhonech ve veřejné zeleni. Kvetou od srpna až do zámrazu, milují polostinné stanoviště. Kromě vyšších okrasných travin (Miscanthus, Molinia aj.) je lze dobře kombinovat například s bohyškami (Hosta), rodgersiemi (Rodgersia), ploštičníkem (Cimicifuga racemosa), rdesnem (Polygonum amplexicaule) nebo pozdní plamenkou latnatou (Phlox paniculata).
Z druhově bohatého rodu Anemone (čeleď Ranunculaceae, zahrnuje zhruba 120 druhů) patří skupina na podzim kvetoucích sasanek mezi nejatraktivnější zahradní trvalky tohoto období. Jsou to poměrně vzrůstné, trsnaté rostliny s výškou od 0,6 do 1,5 m. Mají svazčité kořeny a prostřednictvím podzemních výběžků se rozrůstají dále do větších porostů. Od poloviny léta pak z přízemních růžic, dlouze řapíkatých, dělených listů vyrůstají květonosné lodyhy. Ty nesou výrazné, velké květy v bílých, růžových a karmínových odstínech, které postupně nakvétají až do zámrazu.
V zahradní kultuře se sasanky objevují od 17. stol. ve východní Asii. Do Evropy byly dovezeny v první polovině 19. století z Číny. Odtud pochází i původní druh Anemone hupehensis (syn. A. japonica var. hupehensis), který zde roste na srázech v soutěskách, mezi vlhkými kameny, v podrostu nebo na otevřených, skalnatých stanovištích v nadmořských výškách 600 až 2500 m.
Již od počátku pěstování se zahradníci snažili získat nové variety sasanek, odlišné zejména barvou květů a počtem okvětních plátků (jednoduché nebo poloplné). V současnosti je v produkci dostupných několik desítek odrůd. Z původního druhu jsou odvozené například od srpna do října růžově kvetoucí Pink Saucer (výška 0,6–0,8 m); September Charm (výška 0,8–0,9 m), Praecox (výška 0,4–0,6 m) nebo Prinz Heinrich (výška 0,5–0,6 m) s tmavě růžovými květy, kvetoucí od září do listopadu.
Podle materiálů Českého spolku perenářů zpracovala Lucie Poláková
Foto archiv Českého spolku perenářů
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 10/2022.*