03.07.2023 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Triumf environmentální žurnalistiky: Cenu Josefa Vavrouška získal tvůrce Nedej se!

Nadace Partnerství udělila 27. Ceny Josefa Vavrouška. Odnesli si je publicista Pavel Bezouška, popularizátor vědeckého přístupu ke změně klimatu Ondráš Přibyla a student Ondřej Žák. Prestižní ocenění udělované jménem prvního polistopadového ministra životního prostředí, který předčasně zahynul v Tatrách, každoročně získávají osobnosti, které významně přispívají k ochraně životního prostředí a udržitelnému způsobu života.

Do „ekologické“ síně slávy se zapíše nové jméno. Dramaturg, přírodovědec a investigativní novinář Pavel Bezouška získal Cenu Josefa Vavrouška za celoživotní přínos. Založil a přes 30 let dokázal udržet v chodu pořad Nedej se!, díky němuž vyplavaly na světlo zásadní environmentální kauzy. Na zprávy s tipy od lidí mnohdy ani nestíhal odpovídat.

„Soustředíme se na modelové kauzy a na nejkřiklavější případy bezpráví, nebo flagrantní mocenské porušení legislativy. Ke kauzám se vracíme, ale jsme vázáni omezováním vysílacího času. Letos jsme přišli o dokument a polovinu Občanských novin,“ popisuje Bezouška v rozhovoru aktuální situaci v České televizi. 

Cenu za výjimečný počin pro životní prostředí si odnáší Ondřej Přibyla, zakladatel Fakt o klimatu. Porota ocenila jeho neúnavnou snahu poskytovat veřejnosti srozumitelná, ale přitom odborná data o klimatu, a snahu kultivovat českou debatu o klimatické změně. „Nenapadá mě nikdo jiný, kdo více pomohl posunout českou debatu o ochraně klimatu než Ondráš Přibyla s týmem Fakta o klimatu. Ondráše obdivuji za jeho odhodlání, přemýšlivost, originalitu, skromnost, lidskost a jistou urputnost,” píše ředitel vzdělávacího centra Tereza Petr Daniš.

Že i malé činy mohou mít velký dopad, to ví středoškolák Ondřej Žák, který pomáhá uklízet přírodu ve svých rodných Hruškách. Ukazuje, že každý člověk může dokázat něco dobrého ve svém okolí – stačí se jen odhodlat. Cenu v kategorii Ekozásek mu udělila porota s věnováním pro všechny neviditelné hrdiny, kteří nezištně pomáhají přírodě. „Svými činy Ondra motivoval spoustu místních, kde kdo teď chodí do přírody s pytlem a po vlastní ose také příspěje k dobru věci. Za své také hovoří mnohem vyšší účast na místní akci Ukliďme Česko,“ říká Aneta Kohútová, která Žáka na cenu nominovala.

Cenu Josefa Vavrouška uděluje Nadace Partnerství letos už po sedmadvacáté. S oceněním, pojmenovaném po prvním polistopadovém ministru životního prostředí, se pojí finanční odměna a originální skleněná plastika od akademického malíře Vladimira Kleina. Svou výhru si laureáti přebrali v senátním Valdštejnském paláci, nominace do dalšího ročníku se otevřou zkraje roku 2024.

Úvodní foto: Ondráš Přibyla, Pavel Bezouška, Ondřej Žák

Zdroj: Nadace Partnerství*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down