01.07.2003 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trávníky Stodůlky jsou jediné

Údržba veřejné zeleně je vizitkou každého města, vesnice, ale i firem s větším areálem a v neposlední ředě i každého soukromého majitele, který má větší či menší pozemek okolo své nemovitosti. Zatímco na údržbu malých ploch vystačíme s hoby mechanizací, větší výměry vyžadují výkonnější profesionální techniku.

Kde je možné tuto techniku porovnat a vybrat si optimální stroj, případně více strojů, které odpovídají konkrétním podmínkám a potřebám? Možností není mnoho. Ideálním řešením je navštívit výstavu Demopark v německé Fuldě, zaměřenou na údržbu zahrad, krajiny a sportovních ploch. V naší republice potom brněnský veletrh Urbis, kde vystavují i některé firmy nabízející komunální mechanizaci. Na Techagru tito vystavovatelé téměř vymizeli.
Jedinou velkou akcí, na které je možné shlédnout stroje a mechanizaci na ošetřování ploch ve větším měřítku, jsou Trávníky Stodůlky. V letošním roce je již podeváté pořádaly zahradnická firma Král a Kurz – zahradnické práce, a Svaz pro zahradní a krajinářskou tvorbu.
Předvádění se zúčastnily firmy Adacom (sekačka Etesia, Stella), Agrocar (stroje Agria), Agromak ND (prodejce techniky Wisconsin, Seco, Laski, Agroservis Šálek), BG Technik (Vari, Honda), Bonas (stroje Kubota, Sabo), Davaz Technik (Stiga), Kvarto, Mountfield (Westwood), Pekass (Antonio Carraro, Grillo, Rondo), Profigrass (Torro, Gianni Ferrari), Some (BCS), Strom (John Deere), Zálesí Luhačovice (Aebi Rasant), Eurogreen (Iseki), Unikom Agro (Amazone).
Ukázkové disciplíny
První ukázkou seřazené techniky byla společná seč. Sekačky se zakously do deseticentimetrového porostu a po dvaceti metrech se zastavily, vzápětí se na plochu nahrnuli návštěvníci a kdo chtěl, porovnával. Dobrat se alespoň nějakého hodnocení bylo obtížné. Pokud pomineme horší kvalitu trávníku, je hodnocení kvality řezu sekačky ihned po seči velmi zavádějící. Také okolnost, že některé stroje jsou určeny především pro sportovní plochy a ne komunální, byla patrná. Podle některých účastníků chyběl i prostor, na kterém by bylo možné provést seřízení.
Druhá ukázka – individuální práce a obratnosti jednotlivých sekaček, probíhala na svahu s imitacemi stromů. Program se sice místy vyvíjel podle hesla „kdo dřív přijede, ten toho stihne víc posekat,“ bez ohledu na ostatní. Ale i tak bylo z čeho vybírat a co posuzovat. Pozornosti se těšilo sekání v prudkém svahu. Z větších sekaček působil v extrémních podmínkách velmi suverénně John Deere X 595 s pohonem všech čtyř kol, tříkolová horská sekačka Terracut TC07 a sekačky připomínající spíše motokáry – Crossjet (Seco), Climber (Grillo) aj. Poslední, třetí, disciplínou byla seč luční porost o výšce 50 cm.
Hodnocení
Velkou předností této akce je, že v naší republice je jediná, kde se lze poměrně komplexně s touto technikou na ošetřování trávníků prakticky seznámit (existují ještě prezentace jednotlivých firem). Nosnou myšlenkou je podle jednoho z organizátorů, Ing. Krále, setkání těch, kteří mají o obor zájem. Určitě nejde o veletrh, ani výstavu. Připomeňme ještě, že akce proběhla v parku Panská zahrada, který je součástí Centrálního parku Prahy 13.
Jaké byly dojmy vystavovatelů? Oceňovali jedinečnost. Potřebovali by větší plochu, nejen na soutěžní disciplíny, ale i pro zákazníky a zájemce, kteří si chtějí techniku vyzkoušet – odlehlé plochy nelze efektivně využít. Typickým znakem je i jistý organizační chaos, od umístění stanovišť po organizaci jednotlivých disciplín. Účastníci registrovali větší počet firem, ale i úbytek návštěvníků. Dokonce bylo slyšet názor, že zástupci firem měli přesilu.
I přes dílčí nedostatky, které se řešily na místě, je třeba vyzdvihnout odvahu a energii pořadatelské firmy Král a Kurz – zahradnické práce, která se organizaci věnuje nad rámec své velmi aktivní zahradnické činnosti.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down