29.04.2019 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trávníky a vysoké teploty

V podmínkách střední Evropy jsme byli zvyklí, že růst trav je omezován zejména nízkými teplotami během zimního období, ale stále častěji se setkáváme s vysokými letními teplotami, které omezují růst trav na opačné škále stupnice. V posledních letech se během letních měsíců se často setkáváme s výrazným poklesem kvality trávníků, někdy doprovázeným i s nevratným poškozením rostlin.

Většinou je toto zhoršení barvy a hustoty trávníků spojováno s nedostatkem vody v půdě. To je však pouze část pravdy, neboť i samotné vysoké teploty mohou být příčinou špatného stavu. Oba tyto faktory (sucho i vysoká teplota) většinou působí na rostliny současně. V určitých situacích (vysoká vzdušná vlhkost, bezvětří, zhutněná půda, intenzivní sluneční záření) se však ani trávník s dostatkem dostupné vody v půdě nedokáže účinně chladit a dochází k jeho poškození. Naopak trávníky ve stínu pod stromy, kde si konkurují o vláhu s jejich kořeny, zůstávají často jako jediné zelené. Teplotu trávníku totiž ovlivňuje nejen teplota vzduchu (měřená standardně ve stínu), ale i doba, po kterou je trávník vystaven přímému slunečnímu záření.

C3 trávy mírného pásma dosahují obvykle nejvyšší kvalitu na jaře a na podzim, kdy jsou teploty vzduchu blízké jejich optimu. V této době rostliny rychle regenerují po poškození a rychle reagují na dodání živin. Čím je teplota od optima vzdálenější, tím rostou pomaleji, popřípadě růst zcela zastaví. Trávy mírného pásma tedy nerostou v zimě, kdy se teploty blíží 0 °C, případně jsou záporné, ale ani během horkého letního počasí, pokud teploty přesahují 30–35 °C. Pro C3 trávy mírného pásma je optimální teplota pro růst 20 (16–24) °C a přestávají zcela růst při teplotách pod 4 °C a nad 35 °C. U teplomilných trav typu C4 jsou optima posunuta o 10 °C výše (optimum pro růst = 30 °C). Optimální teplota pro růst kořenů a nadzemních výhonků se ale liší. U trav mírného pásma typu C3 je pro růst kořenů optimum 10–18 °C. Pokud noční teploty neklesnou pod 21 °C, dochází k přehřívání půdy a odumírání kořenového vlášení bez tvorby nového. Minimální teplota, při které začínají růst kořeny C3 trav, je 0,5 °C. U teplomilných druhů C4 je optimum pro růst kořenů 24–29 °C. Pokud se teploty výrazně vychýlí od tohoto optima na jednu či druhou stranu, dochází k poškození rostlin. Závažnost poškození extrémními teplotami závisí také na době, po které jsou jim rostliny vystaveny.

Text a foto

doc. Ing. Stanislav Hejduk, Ph.D.,

Agronomická fakulta,

Mendelova univerzita v Brně

Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 4/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down