13.04.2018 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Travní druhy pro trávníkové směsi

Jarní období je spojeno se zakládáním a obnovou trávníků. Stejnou pozornost jako přípravě plochy před výsevem je třeba věnovat výběru trávníkové směsi. Při výběru směsí je třeba znát nejenom vlastnosti stanoviště, resp. aktuální stav, ale soustředit se také na způsob využití a možnosti péče, kterou jsme v budoucnu schopni trávníku zajistit.

Základní trávníkové druhy představuje jílek vytrvalý (Lolium perenne L.), lipnice luční (Poa pratensis L.), kostřava červená (Festuca rubra L.) a psineček tenký (Agrostis capillaris L.). Kombinací těchto čtyř druhů můžeme vytvořit trávníkové směsi pro okrasné (parterové trávníky), užitkové trávníky, sportovní trávníky a krajinné trávníky.

Jílek vytrvalý (Lolium perenne L.) rychle vzchází a může vytvořit v krátkém čase dobře zapojený trávník. Pro dobré odnožování vyžaduje dostatek živin a vláhy, ale nevyhovují mu podmáčená stanoviště. Jílek vytrvalý vyžaduje časté sečení. Většinu odrůd je možné sekat na výšku 1,5 cm. Nově vyšlechtěné odrůdy pouze na 0,6 cm. Vytrvalost je čtyři až šest let. Důvodem je náchylnost k chorobám a vyzimování. Na zahradách je možné pozorovat, že trávníky po čtyřech letech začínají řídnout. Důvodem nemusí být špatná péče o trávník, ale právě omezená vytrvalost jílku vytrvalého v našich klimatických podmínkách.

Text a foto

prof. Ing. Jiří Skládanka, Ph.D.

Ústav výživy zvířat a pícninářství,

Mendelova univerzita v Brně

Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 4/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down