25.03.2003 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Traktor vhodný pro zelináře

Čas od času se stane, že se při svých reportážích vypravíme i za hranice naší republiky. Tentokrát jsme zamířili do sousedního Slovenska, podívat se na malé a jednoduché traktory Deutz Fahr Agroplus.

Cílem naší návštěvy byl zelinářský podnik Zel Slovakia, a. s., hospodařící na 210 ha v obci Chotín poblíž Komárna. Asi polovinu obhospodařované půdy zde osévají obilninami a na zbytku pěstují zeleninu. Z druhů dominuje paprika určená nikoli pro přímou spotřebu, ale pro výrobu koření (podnik si sám finalizuje konečný produkt), dále cibule, mrkev, petržel a brambory. Jako doplněk se pěstuje paprika pro přímou spotřebu a rajčata. V Zel Slovakia pěstují též heřmánek, a to na výměře 30 až 50 ha.
Potřeba speciální mechanizace
S pěstováním zeleniny souvisí i speciální mechanizace, která je takřka ve všech případech řešena jako nesená na zadním a často i předním tříbodovém závěsu. Původně jako tažné prostředky pro tuto techniku využívali v Chotíně klasické Zetory první unifikované řady, ty však neměly hydrauliku dimenzovanou na potřebné zatížení.
„S ohledem na nosnost hydrauliky jsme se rozhodli pro traktory Deutz Fahr,“ říká zástupce firmy Zel Slovakia Miroslav Michalík. První traktor této značky zakoupili před pěti lety, jednalo se o DF Agroix T 6.17 (117 k), a doposud se jeví jako spolehlivý stroj, který zde používají na „nejtěžší“ práce (orba, čtyřřádkový hrobkovač, bramborový kombajn).
„Později jsme si pořídili ještě dva traktory DF Agroplus. Nejprve stovku a pak sedmdesátku. S oběma traktory vládne doposud spokojenost. Se sedmdesátikoňovým modelem nebyly žádné problémy, s Agroplusem 100 jich několik bylo (převodovka, vývodový hřídel), ale podařilo se je vyřešit z větší části již v době záruční doby. Traktory zatím slouží k naší plné spokojenosti a myslím, že dobře splňují naše požadavky,“ hodnotí Miroslav Michalík. Jako obvykle jsme se zeptali také traktoristů, ale žádné zvláštní dojmy nám nesdělili. Nicméně o svých strojích se vyjádřili pochvalně.
Traktory ve dvou modifikacích
Zaměřili jsme se na traktory Agroplus s nižším výkonem, proto si popíšeme zmiňovanou sedmdesátku. V úvodu je třeba připomenout, že tento traktor se vyrábí ve dvou modifikacích, jednak jako Agroplus 70, tedy vzduchem chlazený s výkonem 75 k, a dále jako Agroplus 75 s vodou chlazeným motorem s výkonem 75 k. V ostatních technických parametrech jsou u těchto traktorů jen minimální rozdíly.
Provedení, které mají v Zel Slovakia, můžeme charakterizovat jako jednoduchý traktor se základní výbavou a klasickým ovládáním. Tedy žádná elektronika a místo ní několik poctivých (a též velmi barevných ) pák. V pravé konzole je ovládání tří vnějších okruhů hydrauliky (pokud je instalována čelní hydraulika, jeden z nich se přepíná a slouží pro ovládání předního TBZ), dále je zde ruční plyn a ovládání zadních ramen hydrauliky a také tři spínače pro elektrohydraulické ovládání pohonu přední nápravy, uzávěrek diferenciálu a zadního vývodového hřídele.
Zadní vývodový hřídel je možné provozovat ve čtyřech režimech, a to 540 a 1000 min-1 a též 750 a 140 min-1. Zapnutí příslušného rozsahu signalizuje kontrolka na přístrojové desce.
Řazení převodových stupňů je mechanické, s hlavní synchronizovanou pětistupňovou převodovkou a dvěma redukčními převodovkami. První umožňuje volbu „do pomala“, či „do rychla“ a řazení zpětného chodu, další převodovka je dvoustupňová (želva/zajíc). Takto koncipovaná převodovka je nejjednodušší varianta označovaná jako Synchrosplit a obsahuje dvacet rychlostních stupňů vpřed a 10 vzad. Výrobce dále nabízí provedení PowerShift, nejde však o plný, ale jen o tři stupně řazené pod zátěží. Dále je možné provedení PowerShuttle, tedy systém s reverzační převodovkou.
Přístrojová deska je klasická, dominuje otáčkoměr, ukazatele stavu paliva a teploměr chladicí kapaliny. Když jsme u otáček, jmenovité jsou, jak je u motorů DF zvykem, poměrně vysoké, a sice 2300 min-1. Při nich je dosahováno výkonu zmiňovaných 70 koní (52 kW), maximální výkon je o 1 kW vyšší. Motory jsou vzduchem chlazené čtyřválce se zdvihovým objemem 3,2 litru.
Výborný doplňkový traktor
Přístrojová deska obsahuje klasickou výbavu kontrolních svítilen. Vedle ní je spínací skříňka startéru, nad ní žhavení a tlačítko pro zastavení motoru. Vlevo od přístrojové desky je zapínání předního vývodového hřídele.
Z celé kabiny je dobrý výhled a ti, co hodlají tento stroj používat v prostorách s omezeným průjezdem, jistě ocení, že výška traktoru je při standardních pneumatikách jen 2,65 m a při snížené kabině to může být jen 2,25 m.
Deutz Fahr Agroplus 70 je výkonově nejslabším modelem z řady a tak je jistě vhodný pro menší podniky jako doplňkový traktor pro lehké polní či transportní práce. Výhodou je i jednoduché ovládání, takže není třeba příliš zaškolovat obsluhu. Pro klasické malé farmáře žádající jednoduchý traktor však patrně větší uplatnění nalezne devadesátikoňová verze, která je univerzálnější a zvládne i náročnější polní práce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down