Tradiční odrůdy vína mizí

Doporučení: zaměřit se na jednu či dvě krajové speciality a těmto odrůdám udělat dostatečnou publicitu. Veltlínské zelené nebo Ryzlink vlašský, u jejichž prodeje by moravským vinařům hrála do karet skutečnost, že se pěstují pouze u nás, na Slovensku a v Rakousku.

Jihomoravští vinaři se svou produkcí koncem května poprvé vyrazili na londýnský veletrh. Je však otázkou, zda nevozí dříví do lesa. V uplynulých letech totiž čím dál více podléhají módním trendům a na svých vinicích vysazují populární a komerčně úspěšnou odrůdu Chardonnay. Odborníci však varují, že je to jen zdánlivě chytrý tah, v konkurenčním boji v Evropské unii jim naopak může srazit vaz.
„Plně vinaře chápu, protože odrůda Chardonnay se snadno prodává,“ říká tajemník Českomoravské vinohradnické a vinařské unie Martin Potůček. „Je však otázka, zda má smysl vysazovat to, co je možno ochutnat prakticky v každém vinařském státě světa.“ Místo toho doporučuje zaměřit se na jednu či dvě krajové speciality a těmto odrůdám udělat dostatečnou publicitu. Jako příklad Potůček udává Veltlínské zelené nebo Ryzlink vlašský, u jejichž prodeje by moravským vinařům hrála do karet skutečnost, že se pěstují pouze u nás, na Slovensku a v Rakousku. Jaromír Gala z firmy Tanzberg, která se minulý týden účastnila londýnského veletrhu, tuto strategii potvrdil s tím, že by se vinaři z Česka měli chytit nynějšího trendu hledání nových vín a pokusit se vydobýt jisté postavení mezi labužníky, sběrateli a ve vybraných restauracích. Zatímco odrůdy Chardonnay se od roku 1996 vysadilo téměř 350 hektarů, což ji řadí na první místo, tradiční Veltlínské zelené vysadili vinaři ve stejných letech jen na 130 hektarech. Konkurence je přitom pro české a moravské vinaře velká. Česká republika stabilně dováží 50 až 60 procent vín prodávaných na zdejším trhu. Z toho polovina pochází ze zemí Evropské unie. V poslední době se zvyšuje import také z Jižní Ameriky a Jihoafrické republiky. „Na českém trhu už lze vidět v podstatě cokoli,“ řekl Antonín Králíček, vedoucí oddělení vína ministerstva zemědělství.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *