03.08.2012 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tradice vinic v Mělníku

Nejen moravské vinice jsou zdrojem kvalitních vín. I v Čechách jsou vinice s několikasetletou tradicí a produkcí kvalitního, odborníky kladně hodnoceného vína. Jedním z příkladů je Kartuziánský lis neboli Vinařský dům Mělník – Chloumek, který díky péči České zemědělské univerzity v Praze, pokračuje v dnes již pro tuto oblast tradičním pěstování révy vinné.

Vinařské středisko v Mělníce zabývající se udržováním genofondu révy vinné pěstováním ovoce, na zdejších vinicích pěstuje révu vinnou, která se následně zpracovává v přilehlém Vinařském domě. Pod vedením Ing. Štěpána Weitosche – člena Cechu českých vinařů – je obhospodařováno 12,86 hektarů vinic, 1,74 hektarů zahrady a 5,78 hektarů sadů.
Historie
Existence Vinařského domu Mělník – Chloumek se datuje nejméně od 17. století, ze kterého pocházejí nejstarší záznamy. Kartuziánští mniši v této oblasti vybudovali klášter a v jeho okolí zakládali vinice. Místní víno, které bylo uchováváno ve sklepu vytesaném přímo pod domem, sloužilo pro potřeby kláštera. Na tradici později navázaly vinařské rody, které pěstovaly víno po odchodu Kartuziánů. Podle jednotlivých rodů byly pojmenovány i budovy. V záznamech v kronikách lze proto najít zmínky o Růžičkově lisu, Fifkovu či Kartuziánském lisu. Tradice výroby vína přetrvává až do dnešních dnů. Od roku 1982 Vinařský dům využíval Školní zemědělský podnik Lány a v roce 1994 jej odkoupila Česká zemědělská univerzita v Praze od tehdejších majitelů, kteří tento objekt získali v restituci. Následovala velká rekonstrukce, díky které se podařilo zachránit jeden z posledních barokních vinařských domů na Mělníku. Započala v roce 1996, kdy byla budova ve velmi žalostném stavu – zůstaly prakticky pouze obvodové zdi. Ve spolupráci s památkáři proběhla citlivá rekonstrukce, během které bylo nezbytné dům staticky zabezpečit. Rekonstrukce objektu skončila v roce 2002. Během let 2002 – 2003 byla vyměněna zastaralá technologie výroby vína. Budova byla kompletně vybavena také v reprezentativní části. S ohledem na fakt, že se jedná o památkově chráněný objekt, vybudovali na Chloumku potřebnou novou halu v podzemí, aby esteticky nenarušovala panorama zdejších vinic.
Samotná vinice byla založena v roce 1980 jako výzkumné středisko tehdejší Vysoké školy zemědělské. Díky činnosti uznávaného odborníka na vinařství a vinohradnictví prof. Ing. Viléma Krause, CSc, který je jedním z nejvýznamnějších odborníků vinařů, byly dovezeny klony a odrůdy z celé Evropy. Profesor Ing. Vilém Kraus, CSc se věnoval šlechtění nových odrůd a vinařskému výzkumu, podílel se na tvorbě Vinařského zákona a za své zásluhy byl vyznamenán Medailí za zásluhy pro stát v oblasti vědy.
Spolupráce s ČZU v Praze
Vinařské středisko v Mělníku slouží zejména k reprezentaci České zemědělské univerzity v Praze. Od roku 2004 se místní středisko soustředí zejména na její studenty. V mělnických vinicích probíhají exkurze a odborné praxe, k dispozici mají přednáškový sál a zasedací místnost. Mnoho studentů se zde věnuje také diplomovým pracím ať už z oblasti technologie výroby vína nebo vinohradnictví. Spolupracují na mnoha projektech, které zasahují do celého spektra problematiky výroby a produkce vín. Podílejí se mimo jiné i na ekonomických projektech, na navrhování loga a etiket na víno.
V prostorách historické budovy vinařského střediska probíhá nejen výuka studentů, ale pořádá se zde mnoho zajímavých akcí. V reprezentačních prostorách se konají soukromé a firemní akce. Není výjimkou, že v Mělnické vinici probíhají svatby, prezentace firem nebo odborné semináře. Výhodou je i možnost ubytování přímo v budově Vinařského domu. K dispozici je 18 lůžek ve dvou až čtyřlůžkových pokojích. Cech českých vinařů zde pravidelně pořádá košt mladých vín, koná se tu také pravidelná soutěž v řezu ovocných dřevin a každoročně v období vinobraní probíhá den otevřených dveří spojený s ochutnávkou místních vín a burčáku.
Produkty vinařského střediska
Vinařské středisko Chloumek je součástí Neuberské trati. Réva vinná je pěstována na trvale zatravněné vinici s herbicidním pásem pod keři. Spon odpovídá založení vinice v období 80. let 20. století, kdy vzhledem k mechanizaci byl běžně používán spon 3x1m. Réva je pěstována na jeden kmínek a jeden tažeň se zatížením na šest až dvanáct oček na 1 m2 podle odrůdy. Průměrná roční sklizeň se pohybuje kolem pěti tun z jednoho hektaru.
Výroba probíhá tradičními technologickými postupy, využívají se jak nerezové nádoby, tak klasické dřevěné sudy a to hlavně na ležení červených vín. Stěžejním produktem jsou odrůdová jakostní a přívlastková vína s minimální chemickou úpravou. Opukový sklep, který byl vybudován v roce 1628, v hloubce jedenácti metrů má stabilní teplotu 9°C. Zde zrají bílá vína, pro něž jsou tyto podmínky optimální. Strojové stáčení probíhá při rychlosti 800 – 900 lahví za hodinu. Roční produkce se pohybuje kolem 50 000 litrů vína
Většina vyrobeného vína je využívána právě k reprezentaci univerzity a další část je prodávána ve vinotékách zejména v Praze a ve středních Čechách. Přímo na Chloumku lze zakoupit i víno sudové. Na dvanácti hektarech vinic jsou ze 70% pěstovány bílé odrůdy a ze 30% odrůdy modrých vín. Hlavní bílou odrůdou je Ryzlink rýnský, dále jsou pěstovány Műller Thurgau, Ruladnské bílé, Rulandské šedé, Tramín červený, Sylvánské zelené a Moravský muškát. Z modrých odrůd jsou na Chloumku zastoupeny Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Rulandské modré. V nabídce vín nechybí ani vína růžová. Vzhledem k rozmarům počasí v roce 2010 a 2011, kdy byly mělnické vinice postiženy nejprve kroupami a v loňském roce jarními mrazy, neproběhla sklizeň. V letošním roce oproti Moravě se českým vinicím mrazy zatím vyhýbají a pokud bude počasí příznivé, očekávají že letošní úroda vynahradí předchozí slabší roky.
S ohledem na vyšší věk vinic se v budoucnu se chystá nová výsadba. Obnova bude probíhat v několika etapách. Jelikož jsou stěžejní bílá vína, která ve zdejších podmínkách velmi dobře prosperují, budou i po obnově vinic hlavními pěstovanými odrůdami právě bílé přibližně v rozsahu šesti odrůd.
Ocenění
Díky výrobě kvalitních přívlastkových vín se Vinařské středisko Chloumek může pochlubit řadou ocenění. Na celostátní výstavě vín, kterou pravidelně pořádá Český zahrádkářský svaz v Kyjově ve spolupráci s Vinařským fondem České republiky, Ministerstvem zemědělství České republiky, Jihomoravským krajem a pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje, získalo Chloumecké středisko ocenění nejlepší bílé víno v oblasti Čechy. V roce 2011 na nominační výstavě Salonu vín České republiky, která je prestižním oceněním pro sto nejlepších vín v rámci nejvyšší Národní soutěže vín v České republice, získalo Rulandské bílé ročník 2007 zlatou medaili za nejlepší polosladké víno.

Text a foto Daniela Urešová

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Dobrý den chtěla bych se zeptat,jestli je u vás možná rezervace 7.7.2017 pro svatební hostinu cca 50 lidí děkuji Kulhánková

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down