Tradice šlechtění drobného ovoce

Šlechtitelská stanice ve Velkých Losinách byla založena roku 1947. Po řadě reorganizací se stala v roce 1992 součástí akciové společnosti Sempra Praha. Její dlouhodobé zaměření je na šlechtění a množení drobného ovoce. Za dobu existence tohoto pracoviště bylo vyšlechtěno přibližně 30 odrůd. Kromě šlechtění a množení vlastních odrůd jsou k dispozici také odrůdy vyšlechtěné v zahraničí, u kterých má Sempra Praha, a. s., zastoupení pro ČR.

Pro školkařskou veřejnost produkuje stanice ve Velkých Losinách očka rybízu, angreštu širokého sortimentu odrůd, dále jeřábu a aronie, kromě toho také výpěstky a podnože ostatních druhů drobného ovoce (maliník, ostružiník, líska, jahodník a meruzalka podnožová).
V roce 2005 byl založen nový prostorový izolát v Maršíkově, kde se podařilo vysadit odrůdy rybízu, maliníku, ostružiníku a meruzalky podnožové s deklarovanou zdravotní třídou.
Vhodné klimatické faktory (nadmořská výška 415 – 420 m. n. m., průměrné roční srážky 700 mm a průměrná roční teplota je 7° C), byly rozhodující při volbě zaměření šlechtitelské stanice.

Červený rybíz
Největší podíl ve šlechtění byl a je věnován červenému rybízu. Výsledkem jsou následující odrůdy:
‘Trent‘ – jde o raně zrající odrůdu. Keř kulovitého tvaru dosahuje výšky 140 cm, hrozen středně dlouhý, netrpí výkyvy ve sklizni, má dobrý zdravotní stav. Je u něj možná ruční sklizeň i použití mechanizace.

‘Vitan‘ – zatím jedna z mála odrůd, která má vzhledem k pružnosti větví výborný předpoklad k mechanizovanému sběru bez dalších větších nároků na řez. Jde o středně raně zrající odrůdu, hrozen je středně dlouhý, použití všestranné, hlavně pro výrobu šťáv. Plodnost je brzká, pravidelná, nemá zvláštní nároky.

‘Rubigo‘ – jde o plastickou odrůdu, kterou lze s úspěchem pěstovat v aridních i humidních oblastech. Je odolná k nízkým teplotám v zimě. Keř je mohutný, vzpřímenější, plodnost vysoká a pravidelná. Hrozny jsou delší, bobule větší, sytě červené barvy a všestranného použití. Odrůda je odolnější vůči houbovým chorobám.

‘Losan‘ – jde o středně zrající odrůdu, vhodnou hlavně do humidních oblastí. Plodnost je brzká, vysoká, pravidelná. Hrozen má středně dlouhý až dlouhý s většími bobulemi, použití je všestranné, pro svou vysokou výtěžnost je však vhodný hlavně k výrobě šťáv. Nemá zvláštní nároky na půdu.

‘Korál‘ – je středně zrající odrůda s výbornými chuťovými vlastnostmi ovoce. Keř kulovitého tvaru má silné kosterní větve. Hrozen má dlouhý až velmi dlouhý. Netrpí výkyvy ve sklizni a je odolný vůči houbovým chorobám. Vyžaduje ruční sklizeň.

Stávající sortiment odrůd rozšiřuje šlechtitelská stanice ve Velkých Losinách o velmi ranou odrůdu pro přímý konzum pod názvem ‘Jesan‘.
‘Jesan‘ – tvoří široce kulovitý keř dorůstající výšky 150cm. Hrozen má dlouhý až velmi dlouhý s 18 bobulemi, velmi dobré sladce navinulé chuti zvlášť vhodné pro “fresh markets“.

Černý rybíz
Šlechtění černého rybízu se zaměřuje na odrůdy, které je možné pěstovat i v okrajových oblastech, s dobrými chuťovými vlastnostmi a odolností k nízkým teplotám v zimním období a v době květu. Jde o následují odrůdy:

‘Démon‘ – je velmi raně zrající odrůda, nejranější v sortimentu. Keř je vysoce kulovitý. Hrozen středně dlouhý, bobule v něm jsou středně velké, černé, kulovité, pevné, výborné sladkokyselé, aromatické chuti. Velmi odolný k nízkým teplotám v době květu.
‘Moravia‘ – jde o středně raně zrající odrůdu. Keř je kulovitý, bobule ve středně dlouhém hroznu jsou středně velké, černé, kulovité, pevné, velmi dobré, aromatické chuti, dobře odolává jarním mrazíkům.

‘Fokus‘ – je raně zrající odrůda. Keř středně vzrůstný, široce kulovitý, větve se pod úrodou rozkládají. Hrozen je středně dlouhý až dlouhý, bobule v něm velké, černé, aromatické.

‘Vebus‘ – je středně raně zrající odrůda. Keř středně až silně vzrůstný, vysoce kulovitý, bobule ve středně dlouhém hroznu velké, černé, lahodné chuti, aromatické, vhodné pro přímý konzum.

Kromě vlastních odrůd se zde množí nové zahraniční odrůdy (‘Ceres‘, ‘Ben Hope‘, ‘Ben Gairn‘), které splňují přísná kriteria velkopěstitelů.

Bílý rybíz
Ve šlechtění bílých rybízů šlo šlechtitelům ve Velkých Losinách o doplnění stávajícího sortimentu o odrůdy vhodné také pro přímý konzum (sladké chuti). Výsledkem jsou následující odrůdy:

‘Jantar‘ – zatím nejsladší odrůda v sortimentu bílých rybízů s všestranným použitím.
Tvoří širší kulovitý keř, hrozen je řidší, středně dlouhý až dlouhý, s dlouhou stopkou, v průměru se 14 středně velkými bobulemi sladce navinulé chuti. Ty mají malý obsah peciček, jsou velmi lahodné, raně zrající.

‘Orion‘ – je středně zrající odrůda, tvořící vysoké, vzpřímené keře. Hrozen je dlouhý v průměru s 18 většími bobulemi zářivě žluté barvy sladkokyselé chuti, s malým obsahem peciček a vysokou výtěžností šťávy. Odrůda není napadána hnědým padlím angreštovým.

Angrešt
Cesta, kterou se ve Velkých Losinách vydali ve šlechtění angreštů, vedla k výběru hybridů s velmi dobrou plodností a velkými plody dobré chuti. Bohužel celoplošné rozšíření hnědého padlí angreštového a nepropracovaná chemická ochrana zatím zabránila jejich širšímu uplatnění. V současnosti i na zdejším pracovišti jsou vybrány odrůdy, které této chorobě úspěšně odolávají.

‘Astrid‘ – stolní, nenáročná odrůda bez speciálních požadavků na půdu či klima s dobrou afinitou při roubování. Má velké plody (až 4 cm v průměru), v plné zralosti tmavě červené až vínově červené barvy. Jsou sladší, velmi aromatické.

‘Astor‘ – má velké plody příjemné aromatické chuti. V plné zralosti jsou tmavě červené se zeleným žilkováním a pevnější slupkou. Stromky mají silný růst, tvoří převislou korunu. Je to nenáročná odrůda s dobrou afinitou při roubování.

‘Viking‘ – je středně pozdní až pozdní odrůda s velkými zelenožlutými plody s červeným líčkem. U stopky jsou hranaté, velikostně vyrovnané. Vydrží dlouho tvrdé – až do doby konzumní zralosti. Dozrává po standartě ‘Bílý nádherný‘.

‘Skvost‘ – růst a tvar koruny připomíná odrůdu ‘Zlatý fík‘. Plody jsou velké, oválné, pravidelné, zlatavě žluté barvy s červeným líčkem, bez trichomů, příjemné aromatické chuti. Doba zrání je střední.

‘Mistral‘ – středně pozdní odrůda s vysokou plodností a rychlým velikostním nárůstem plodů. Jeho růst je kompaktní. Plody jsou velké, oválné až kulaté, zelenožluté barvy. Na letorostech převládají jednoduché trny. Je jednou z nejchutnějších odrůd sortimentu.

‘Terno‘ – velmi silný růst, tvoří až 1m dlouhé výhony. Má dobré předpoklady pro pěstování v keřové formě, plodnost je bohatá a stabilní, plody velké, podlouhlé, zelenožlutě vybarvené, sladkokyselé chuti. Dobrý zdravotní stav.

‘Dekor‘ – bohatě plodící odrůda s rychlým velikostním nárůstem plodů. Tvar koruny stromku je rozložitý, nezahušťuje, silné letorosty se pod tíhou plodů ohýbají dolů. Plody jsou velké, oválné až podlouhlé, zelenožluté barvy.

‘Karát‘ – jde o novinku vyšlechtěnou na zdejším pracovišti, která tvoří vzpřímené koruny. Výhony jsou téměř bez trnů, má světlý, typický list. Plod zvláštního, kapkovitého tvaru je střední velikosti, v plné zralosti tmavě červené až fialové barvy, dobré chuti. Jejím velkým kladem je rezistence k padlí.

‘Darek‘ – jde rovněž o nové šlechtění, středně pozdní, středně vzrůstné. Koruny jsou nezahuštěné se silnými výhony. Plody střední až velké, kulaté, vyrovnané, žlutavě vybarvené, lahodné sladkokyselé chuti s pevnou slupkou. Předností je vysoká odolnost k padlí a možnost pěstování ve stromkové i keřové formě.

Maliník
Vlastní šlechtění maliníku bylo ukončeno v 80. letech minulého století a šlechtitelská práce se zaměřila na výběr odrůd ze světového sortimentu. Z něj se zde množí odrůdy ‘Rubín bulharský‘, ‘Zeva II‘, ‘Veten‘, ‘Canby‘, ‘Granát‘, ‘Heritage‘, ‘Ada‘, ‘Medea‘, ‘Žlutá královna‘, ‘Fertödi aranyfürt‘.
‘Mája‘ – zatím jediná odrůda vyšlechtěná na zdejším pracovišti. Jde o klasickou odrůdu, středně vzrůstnou, prýty jsou středně silné, vzpřímené se skloněnými konci. Plod je pevný, střední velikosti, dobře oddělitelný od lůžka, pevné konzistence. Chuť je slabě navinulá, aromatická s výraznou vůní po lesních malinách.

Pro doplnění ještě dvě odrůdy zahraničního šlechtění, které se zde množí a nabízí k prodeji. Jde o remontantní odrůdy ‘Ada‘ a ‘Medea‘, které se však dají velmi úspěšně pěstovat jako odrůdy plodící na jednoletém dřevě. Plody jsou středně velké až větší, středně červené. Mají pevnou konzistenci, od lůžka se oddělují lehce. Chuť je nasládlá, aromatická. Na jednoletých výhonech plody začínají dozrávat od třetí dekády srpna do poloviny října. Jsou vhodné jako atraktivní stolové ovoce i k zamrazení, přičemž si dobře uchovávají tvar i vzhled.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *