18.07.2018 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tomato leaf curl New Delhi virus – nové riziko pro lilkovité a tykvovité plodiny

Tomato leaf curl New Delhi virus (ToLCNDV) byl původně detekován na lilkovitých plodinách v Indii, přičemž následně zde byly zjištěny škodlivé výskyty též na tykvovitých plodinách. Vzhledem k nedávno zjištěným výskytům ToLCNDV ve Španělsku a Itálii představuje tento virus riziko pro pěstování uvedených skupin plodin i na evropském kontinentu.

Tomato leaf curl New Delhi virus (ToLCNDV) je bipartitní, molicí tabákovou (Bemisia tabaci) přenosný begomovirus, který byl poprvé popsán v Indii v roce 1995 (původně jako ToLCV-India). Co se týká evropského kontinentu, v září 2012 byly symptomy působené ToLCNDV poprvé pozorovány na cuketách (Cucurbita pepo var. giromontiina) v provincii Murcia ve Španělsku. V květnu 2013 byly podobné symptomy ohlášeny v provincii Almería a do podzimu 2013 byl tento patogen široce rozšířen v obou uvedených španělských provinciích. Na podzim 2015 byl výskyt patogenu poprvé detekován v Itálii (na Sicílii) a následně v roce 2016 na Sardinii a v Kampánii.

V lednu 2015 byl tento virus poprvé zjištěn v Tunisku, kde působil závažné poškození melounů, okurek a cuket pěstovaných pod plastovými tunely v oblasti Kébili (jihovýchodní Tunisko). V roce 2017 byl rovněž nalezen na cuketách v Maroku blízko Agadiru a Taroudantu. Na asijském kontinentu byly výskyty ToLCNDV zaznamenány v Bangladéši, Indii, Indonésii (na Jávě), Pákistánu, na Filipínách, Srí Lance, Tchaj-wanu a v Thajsku. V současnosti chybí dostatečné množství informací o geografickém rozšíření patogenu, které může být mnohem širší než uvedený seznam zemí.*

 

Dr. Ing. Zdeněk Chromý,

rostlinolékař

Zdroj fotografií: www.eppo.org

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 7/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down