16.05.2005 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tokajské víno mohou podle EU vyrábět pouze Maďaři

Nejvyšší evropský soud odmítl požadavek italských vinařů, aby mohli pokračovat ve výrobě vína označovaného jako Tokaj. Nárok na toto označení mají podle soudu pouze výrobci v Maďarsku. Soud vzal při rozhodování v úvahu legislativu, která přihlíží k označení původu.

V Itálii se tokajské také vyrábí, ale název se píše jako Tocai. Vyrábí se v oblasti Friuli-Venezia Giulia na severovýchodě Itálie. Úřady v této oblasti požádaly místní soud, aby zrušil platnost zákona, který používání názvu Tokaj v Itálii zakazuje. Zákon má začít platit od března 2007 a vychází z úmluvy mezi Evropskou unií a Maďarskem z roku 1993. Evropská unie chrání zhruba 600 regionálních názvů potravin, včetně mnoha názvů vín.
Italský soud předal spor o název Evropskému soudnímu dvoru v Lucemburku.
Soud v rozhodnutí uvedl, že Tokaj odkazuje na název regionu v Maďarsku, zatímco v Itálii znamená pouze odrůdu hroznů. Italští vinaři se proto podle soudu nemohou odvolávat na ochranu původu. Navíc prý měli dost času na to, aby využili přechodného období od roku 1993, kdy se o chystané změně dozvěděli.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down