09.12.2023 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Titul Farma roku 2023 vybojovalo vinařství

Již po jednadvacáté se sešli příznivci selského stavu, aby byli přítomni slavnostnímu vyhlášení výsledků soutěže Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) Farma roku. Stalo se tak v podvečer 6. prosince a letos poprvé na akademické půdě – v aule na České zemědělské univerzitě v Praze-Suchdole. Kromě sedláků ze všech koutů republiky tu nechyběla jako již tradičně ani řada významných hostů v čele s předsedou Senátu PSP ČR Milošem Vystrčilem. Záštitu nad letošním ročníkem soutěže převzali ministr zemědělství Marek Výborný a předseda Zemědělského výboru PSP ČR Michal Kučera.  

Jednotlivé farmy byly účastníkům této akce jako vždy odtajněny až v průběhu komponovaného večera, a to pomocí nominačních videoklipů. Na umístění pěti nominovaných, které určila odborná hodnotitelská komise dle pěti kritérií - celkového vzhledu farmy, organizace práce, ekonomických výsledků, zamýšleného rozvoje a zapojení rodiny do chodu farmy, si museli přítomní počkat až do poslední chvíle.

Vítězem se stalo Vinařství Válka z jihomoravské Nosislavi (ASZ Břeclav). Tento úspěšný a vyhlášený rodinný podnik pomohly před třiceti lety stvořit takřka z ničeho píle, odvaha, odříkání, jedinečný vztah k půdě, vinohradům a kvalitnímu vínu jeho zakladatelů. Dnes tu z 15 odrůd vinné révy pěstované v bio režimu na deseti hektarech vinic v přírodním parku Výhon vzniká s využitím starých osvědčených postupů, ale i s pomocí moderních zařízení ročně 50 tisíc litrů výtečných vín. Léty nasbírané zkušenosti manželů Karla a Milady Válkových skvěle doplňují svým mladistvým elánem pokračovatel, syn Vojta a jeho manželka, sommeliérka Natálka. Ti se věnují výrobě vína, marketingu, obchodu, prezentaci vinařství a jeho propojení s gastronomickými zážitky a spoustou nápaditých akcí. „Máme svůj sen a ten si postupně plníme,“ říká spokojená rodina.  

V rámci slavnostního vyhlášení měli přítomní a diváci přímého přenosu možnost zhlédnout i aktuální video z BIOFARMY DoRa (ASZ Třebíč), která zvítězila v této soutěži před 20 lety. Dnes je s počtem 850 koz největší farmou svého druhu u nás, denně zpracuje až 1800 litrů kozího mléka denně, a je v rukou již další generace – po zakladatelích, manželech Dobrovolných, ji převzal syn Matěj Pastrňák. 

„Naše stavovská organizace, Asociace soukromého zemědělství ČR, vždy staví na svých členech, kteří zase staví na svých tradicích, na rodinách a na vlastním úsilí. Věřím tedy, že generační hospodaření má a bude mít svou budoucnost za všech režimů a navzdory všem společenským či technologickým proměnám dnešního světa. Osobně mne naplňuje radostí, když se každý rok mohu nejen na Farmě roku přesvědčit, že nové krve, nových nápadů a nových nadějí je pořád v Česku dost,“ říká předseda ASZ ČR Jaroslav Šebek.*  

Zdroj: ASZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down