Titul alej roku získalo lipové stromořadí v Táboře

Alejí roku 2021 se stává lipová Klokotská alej z jižních Čech. Jedenáctý ročník ankety Alej roku byl nabitý zajímavostmi. Pořadatel, sdružení Arnika, se poprvé v historii soutěže rozhodl na krátký čas odtajnit průběh hlasování, což u lidí zaznamenalo velký úspěch, a tak se letošní počet hlasujících vyšplhal na 8878. Perličkou je jistě počet hlasů pro vítěznou Klokotskou alej z Táborska, pro kterou hlasovalo 999 lidí. Vítězná alej navíc potvrdila, že vytrvalost se vyplácí; třikrát po sobě se stala vítězkou svého regionu, vloni dokonce už obsadila druhé místo v celostátním hlasování. 

„Klokotská alej lemuje cestu, která byla založena benediktiny už koncem 17. století, alej zde byla vysázena v roce 1836,” upřesnila o vítězné aleji organizátorka soutěže Klára Ondrigová. O tom, že každý jeden hlas byl rozhodující, svědčí výsledky z Pardubicka, kde vítězka regionu  Alej ke hřbitovu na Křížovém vrchu získala 188 hlasů, druhé místo obsadilo stromořadí Chodníček na Vinice se 187 hlasy a na pomyslný bronz dosáhla Alej Svobody Hlinsko – Studnice díky 186 hlasům. 

Hlasování probíhalo na webových stránkách www.alejroku.cz a patronkou soutěže byla Petra Vojtková. Ta povzbudila nominující, jejichž aleje se letos neprobojovaly na první příčky, aby po vzoru Klokotské aleje nic nevzdávali: „Můžete posílat vaše fotografie, už teď se klidně chystejte, protože tahle soutěž je překrásná, dává vyniknout přírodě a našim krásám v České republice. Obrovská gratulace do jižních Čech!“

Slavnostní vyhlášení a předání cen by mělo být tradičně v květnu, a to právě pod korunami vítězné aleje. Nominující Klokotské aleje Jana Hralová od organizátorů na místě převezme hlavní cenu, let balonem od Ha Balon. Všech 14 regionálních vítězů se pak může těšit na dárkové balíčky s poukazy od FotoŠkoda, knihy o památných stromech nebo vstupenky do botanických zahrad po celé České republice. Patroni ankety ještě zvolí tři nejkrásnější fotografie, jejichž autoři získají hodnotné ceny od společnosti Canon. Vítěze vyhlásí 27.1. 2022 ve 12:00.

„Naším cílem je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Hledejte s námi nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorněte na ty, kterým hrozí zánik, a představte nám mladé aleje, které jste vysadili a o které budete pečovat i v příštích letech,“ zopakovala Ondrigová závěrem hlavní myšlenku ankety Alej roku. Krajina bez alejí je totiž jako obraz bez rámu.*

Zdroj: www.alejroku.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down