20.10.2023 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Těžká technika pomohla v CHKO Český les zachránit vzácné masožravky tučnice

S těžkou technikou se v říjnu pokusili ochránci přírody z CHKO Český les zachránit vzácné masožravé rostliny tučnice obecné u zaniklé obce Pavlův Studenec na Tachovsku. Tučnice obecná patří k rychle mizejícím rostlinám, v Českém lese se vyskytuje na několika posledních místech. Rašelinná louka v pásmu bývalé železné opony ale postupně zarůstala mechy a vřesy a počet tučnic klesal ze stovek na poslední desítky rostlin, řekla vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny správy CHKO Český les Markéta Kašparová.

"Tučnice obecná má pozoruhodnou životní strategii. Protože roste na místech, která jsou chudá na živiny, přilepšuje si lapáním hmyzu. Svou kořist chytá na vrchní stranu svých listů, která je pokryta lepkavými žláznatými chlupy a přisedlými žlázkami vylučujícími trávicí šťávu. Lepkavé kapičky slizu na listech lákají a zachycují především mušky, nymfy ploštic a mravence," popsala. Tučnice roste na slunných místech v rašeliništích, slatinách a v prameništích a v ČR patří mezi silně ohrožené druhy. Daří se jí zejména v jižních a západních Čechách.

Pomohl bagr

Přestože tučnice jsou drobné a křehké rostliny, jejichž milimetr silné květní stvoly vyrůstají z přízemní růžice do výšky kolem 15 centimetrů, pomůže jim několikatunový bagr. "Louka na Pavlově Studenci zarůstala mechem a vřesem a tučnic tu postupně ubývalo. V takovém porostu neměly šanci dlouhodobě přežít. Proto jsme přistoupili k razantnímu kroku a z části plochy o rozloze 300 metrů čtverečných jsme odtěžili svrchní část půdy s drnem. Obnažená půda je ideálním místem pro klíčení těchto vzácných masožravek," vysvětlila Kašparová. Nakolik byl zásah úspěšný, se ochránci přírody přesvědčí na jaře. Tučnice na jaře vyrůstá se spícího pupenu, na přelomu května a června kvete drobnými modrofialovými kvítky. Naději dává biologům nedaleká lesní cesta, kde jsou tučnic stovky. "Čas od času tam jezdí těžká lesní technika, která tu cestu rozruší a tučnicím se tam daří," poznamenala Kašparová.

Podobný postup už v Českém lese v minulosti úspěšně zkusili na pomoc jiným chráněným masožravkám rosnatkám. Rozrušená zem v přírodní rezervaci Jezírka u Rozvadova rosnatkám pomohla k rozšíření.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down