12.03.2024 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tesařík Xylotrechus pyrrhoderus –nové riziko pro pěstování révy vinné

Tesařík Xylotrechus pyrrhoderus pochází z Asie, kde je považován za významného škůdce révy vinné. V roce 2020 byl jeho výskyt zaznamenán též ve Spojených státech amerických. Případné zavlečení tohoto škůdce na evropský kontinent by zde představovalo vážnou hrozbu pro pěstování této hospodářsky významné plodiny.

Tesařík Xylotrechus pyrrhoderus taxonomicky náleží do řádu brouci (Coleoptera) a čeledi tesaříkovití (Cerambycidae). Hlavní hostitelskou rostlinu škůdce je réva vinná (Vitis vinifera). Mezi další dosud známé hostitelské rostliny patří loubinec krátkostopečný (Ampelopsis brevipedunculata) a přísavník trojcípý (Parthenocissus tricuspidata). X. pyrrhoderus je původním asijským druhem a donedávna byl jeho výskyt zaznamenán na území Číny, Japonska (na ostrovech Honšú a Kjúšú), Jižní Koreje, KLDR a Mongolska. V roce 2020 byl poprvé zjištěn v Severní Americe, a to v USA (ve federálním státě Massachusetts) na planě rostoucí révě vinné. Na evropském kontinentu výskyt tohoto tesaříka dosud nebyl zaznamenán.

Biologie a symptomy výskytu škůdce

Tesařík X. pyrrhoderus má ve svém původním areálu výskytu jednu generaci ročně. Dospělý brouk je dlouhý 0,4 až 0,6 cm, má červenou hlavu a černé tělo se třemi vodorovnými bílými pruhy. Dospělci žijí zhruba dva týdny a živí se listy a pupeny hostitelských rostlin. Dospělé samičky kladou vajíčka po jednom na pupeny nebo do prasklin kůry dvou- až tříletých rév. Zhruba po pěti dnech se z vajíček líhnou larvy, které se zavrtávají do zdravých a silných výhonů, kde se živí a posléze přezimují až do jara, kdy opět pokračují v žíru a působí největší škody. Následkem silného žíru larev může dojít k usychání a odumírání výhonů již během několika dní.

Text: Dr. Ing. Zdeněk Chromý, ÚKZÚZ Brno

Úvodní foto: Tesařík Xylotrechus pyrrhoderus představuje riziko pro pěstování révy vinné (Foto Z. Chromý)

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 03/2024

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down