14.03.2022 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SZPI našla zásilku koření z Kambodže s nadlimitním obsahem pesticidů

Půltunovou zásilku zeleného koření a chilli papriček s nadlimitním obsahem až pěti pesticidů odhalila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ve spolupráci s celním úřadem Praha-Ruzyně. SZPI o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Potraviny pocházely z Kambodže a jejich dovozcem do Česka byla firma TruthFresh z Brna. Šlo o bazalku, koriandr a červené papričky. Limity u některých látek byly překročeny pětasedmdesátinásobně, mimořádné je ale množství druhů pesticidů, které u jedné potraviny laboratorní rozbor odhalil.

"U bazalky se jednalo o koktejl pěti pesticidů, což není příliš časté. U dalších potravin to byl jeden a dva druhy pesticidů," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Nejvyšší koncentraci v lístcích bazalky měla látka omethoat, která se používá pro hubení hmyzu a roztočů. Zelené koření jí obsahovalo 1,5 miligramu na kilogram, limit stanovený zákonem je 0,02 miligramu na kilogram. Koncentrace tak limit překročila pětasedmdesátkrát.

Nevyhovující šarže inspektoři nařídili stáhnout z tržní sítě a s dovozcem zahájila SZPI správní řízení o uložení pokuty.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down