25.03.2021 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Systémy ochrany trvalých porostů před krupobitím

Krupobití představuje pro řadu ovocnářských a vinohradnických provozů závažné riziko. Při zasažení porostu může dojít nejen k poškození pěstovaných dřevin, ale také k významným výnosovým ztrátám včetně snížení kvality a uchovatelnosti produkce. Míra poškození může být přitom ovlivněna řadou faktorů, např. fenofází v níž se zasažený porost momentálně nachází, umístěním výsadby, orientací řádků, intenzitou proudícího vzduchu či délkou srážek.

Systémy ochrany proti krupobití jsou využívány zejména v podmínkách ovocnářských podniků (obr.4). Jedná se o plošnou instalaci ochranných sítí horizontálně uložených v dostatečné výšce, umožňující provádění jednotlivých pracovních operací. Sítě jsou uchyceny na konstrukci tak, že chrání celou osázenou plochu. Pro instalaci sítí se využívá nosná konstrukce tvořená z dřevěných nebo betonových sloupků o výšce 3,5–4,5 m. Z hlediska stability je důležité kvalitní ukotvení krajových sloupků. K vrcholové části sloupků je uchycen nosný drát, ke kterému se pomocí systému plastových úchytů (svorek) kotví vlastní síť (obr.5). Moderní řešení využívají ke spojování dvou sousedních sítí systém zipu. Vedle systémů s horizontálně uloženými sítěmi se využívá také systém svislého zavěšení sítí po stranách řádků.

Montáž a manipulace se sítěmi představuje poměrně pracnou operaci, při které se síť odvíjená z cívky přichytí na dráty. Práci lze významným způsobem zefektivnit s využitím traktorových rozvíječů (obr.6), které umožňují snadné rozvinutí sítě až o délce 250 m. Pro instalaci a uchycení k nosné konstrukci mohu být využívány různé druhy plošin (obr.7).

Sítě jsou nejčastěji vyrobeny z polyetylénu s vysokou hustotou (HDPE – High density polyethylene) stabilizovaného proti UV záření. Celková délka životnosti sítí se pohybuje kolem 10–15 let. Sítě jsou dodávaný v bílé, zelené nebo černé barvě, s gramáží v rozmezí                     40–60 g/m a velikostí ok 5–10 mm na 3–8 mm. Tyto parametry přispívají k dostatečné pevnosti sítí, při současném zachování jejich elasticity potřebné k zachycení nárazové síly letící kroupy. Sítě jsou také dostatečně propustné pro světlo potřebné pro zdárný průběh fyziologických procesů u pěstovaných dřevin. Umožňují dostatečné proudění vzduchu bez negativního ovlivnění zdravotního stavu porostu.

Text

prof. Ing. Patrik Burg, Ph.D., prof. Ing. Pavel Zemánek, Ph.D., Mendelova univerzita v Brně, Zahradnická fakulta

Foto archiv autorů, snímky pěstitelů a uživatelů, výrobců

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 3/2021 s tématem měsíce Ovocnářství.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down