13.06.2021 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Švýcaři v referendu zřejmě odmítli zákaz umělých pesticidů

Voliči ve Švýcarsku dnes v referendu rozhodovali o protiteroristickém zákonu, který dává policii větší pravomoci pro nakládání s lidmi podezřelými z terorismu, a o přechodu zemědělství v celé zemi na biohospodaření. Zatímco zákaz umělých pesticidů odmítli, se zostřením boje proti terorismu souhlasí, ukazují podle agentury AFP předběžné výsledky hlasování.

Volební místnosti se zavřely ve 12:00 SELČ, konečné výsledky ale budou známy až v podvečer. Většina Švýcarů – zhruba 90 procent – ovšem hlasovala předem formou dopisu.

Užívání umělých pesticidů zatím nezakázala žádná větší země. Záměr hospodařit stoprocentně bio oznámil před několika lety Bhútán. Ve Švýcarsku má sídlo firma Syngenta, jeden z největších výrobců přípravků na ochranu rostlin, kterou v roce 2017 koupil čínský gigant ChemChina. Na 61 procent voličů ale podle předběžných výsledků nechce, aby se jejich vlast ubírala cestou jejich zákazu.

Kromě těchto dvou textů rozhodovali voliči o změnách zákona na omezení uhlíkových emisí, který by mimo jiné mohl zdražit cestování letadlem. Zhruba 61 procent jich podle odhadů souhlasilo s covidovým zákonem, který dává vládě více pravomocí pro boj s pandemií.

Švýcarsko je známé jako země přímé demokracie. Volební účast v referendech konaných čtyřikrát do roka bývá často pod 50 procenty. Oprávněných voličů je zhruba 5,4 milionu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Užívání pesticidů je docela těžké téma, aby se v něm rozhodovalo v referendu, ale chápu – Švýcaři. Osobně pesticidy nezavrhuji, ale na druhou stranu jsou oblasti, kde jsou až trestuhodně nadužívány. Třeba takové repelenty a různé postřiky proti hmyzům. Stačí se podívat na to, co obsahuje Biolit a zjistíte, že to není nic dobrého. Hlavně vedle toho pak existují i přípravky, které fungují téměř "přírodně" a hmyz odpuzují bez využití pesticidů. Něco málo se o tom píše třeba tady: https://www.panzdravi.cz/clanky/jak-se-chranit-pred-doternym-hmyzem-a-co-funguje-na-hmyzi-bodnuti/ Tak na to mrkněte, když budete mít chvilku času.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down