21.05.2021 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svěží a plný nápadů – to je koncept německé zahrady na Floriade Expo 2022

Biotop jako utopie pro město zítřka: Německo se bude prezentovat na výstavě Floriade Expo 2022 v nizozemském Almere s konceptem, který je stejně originální jako přesvědčivý a zve návštěvníky na cestu do zelené budoucnosti měst.

Od 14. dubna do 9. října 2022 proběhne v nizozemském Almere Světová zahradnická výstava věnovaná tématu Rostoucí zelená města. Pod názvem „Biotopia – rostoucí komunita“ představuje Německo inovativní řešení a na budoucnost orientované způsoby udržitelné interakce mezi přírodou a městem. Německá zahrada ukazuje živé příklady moderního zahradnictví, které šetří zdroje a hravým způsobem ukazují návštěvníkům výstavy možnosti pro zelená města budoucnosti. Středem zahrady je zelené atrium, které je obklopeno dřevěným pavilonem, jenž symbolizuje neustále rostoucí a měnící se město. 
O koncepci Německé zahrady na výstavě Floriade Expo 2022 rozhodla koncem března komise složená ze zástupců Federálního ministerstva pro výživu a zemědělství (BMEL) a dalších důležitých organizací. Vítězný návrh oslovil posuzovatele tím, že zahrada a pavilon koncepčně tvoří harmonický celek a optimálně pojímají téma výstavy Floriade po stránce designu i obsahu. 
Pavilon Německé zahrady se skládá z dvoupodlažní, kubisticky vypadající dřevěné konstrukce se střešní zahradou, solárními panely, větrnými turbínami a zelenými fasádami. Díky výsadbě tvoří samotná budova živý ekosystém, jehož vzhled se v průběhu výstavy bude neustále měnit tak, jak rostliny porostou. 
Udržitelnost především
Pavilon zahrnuje pozemek o rozloze přibližně 2000 metrů čtverečních v Německé zahradě a otevírá se dovnitř do velkého atria se zahradou. Kromě v Evropě pěstovaných užitkových a okrasných rostlin mohou návštěvníci očekávat také stromy, které vydrží měnící se klimatické podmínky, stejně jako nová rostlinná společenství. Mezi nimi se nacházejí relaxační prostory, vodní hřiště pro děti a pódium. Zajímavá je i restaurace, která je tematicky integrována do expozice. Myšlenka udržitelnosti hraje v projektu obzvláště důležitou roli, a proto lze všechny použité materiály znovu použít nebo úplně recyklovat. V souladu s tím budou všechny části budovy po skončení výstavy Floriade Expo demontovány a budou nadále využívány udržitelným způsobem.
Interaktivní exponáty
Na výstavě, která byla navržena s velkým důrazem na detail, mohou návštěvníci očekávat atraktivní kombinaci zábavy a informací. Exponáty přímo vyzývají k účasti, vyzkoušení a řešení různých aspektů tématu Floriade Expo. Jejich spektrum sahá od městského zahradnictví a jedlého města přes aquaponii a cyklus využití dešťové vody až po potenciál řas a udržitelných obalových materiálů. Při vstupu mohou návštěvníci také obdržet inteligentní náramek, pomocí kterého mohou exponáty aktivovat a sbírat body. Na konci dne tyto body použijí k vytvoření vaší individuální vize zeleného města budoucnosti společně s dalšími návštěvníky.
Floriade Expo 2022
Výstava Floriade Expo  patří mezi světové zahradnické výstavy a od 60. let se v Nizozemsku koná každých deset let. V roce 2022 proběhne od 14. dubna do 9. října v Almere, asi 30 kilometrů východně od Amsterdamu. S tématem „Rostoucí zelená města“ a podtématy „Zelená“, „Potraviny“, „Zdraví“ a „Energie“ si Floriade Expo klade za cíl zvýšit povědomí o udržitelnosti ve městech po celém světě a představit vhodná řešení. Očekává se až 100 národních a mezinárodních účastníků. Po výstavě Floriade Expo se přibližně 60hektarová výstavní plocha stane součástí čtvrti města Almere.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. To je fajn. Líbí se mi teď projekt, ve kterém se zavádí manipulační technika v menším měřítku, které využijí i méně "nároční" zákazníci. Něco málo o tom vědí třeba v https://radioshuttle.cz ale existuje i další řada firem, která se tímto zabývá. Jsou to vlastně takové levné ještěrky, regály atd., které vám neudělají díru do kapsy, ale zároveň zefektivní i hospodaření a zahradnictví, které máte především pro svoji vlastní potřebu. 🙂

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down