20.07.2005 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svaz květinářů a floristů poprvé na exkursi v Thajsku

Celá léta „se jezdí“ se Skf na zájezdy do Holandska, Německa nebo Dánska. Zde obvykle jsou ke spatření zajímavé zahradnické podniky evropského rázu. Tentokrát jsme vyrazili „za hranice našich snů“ do Thajska, abychom uviděli něco dosti odlišného.

Navštívili jsme tři zahradnické podniky a dvě botanické zahrady a během cesty další zajímavosti.
KB Orchids International Copany Limited založil odborník Mr. Kasem Booncho – nyní je na 5 různých místech celkově na 50 akrech půdy a zabývá se pěstováním orchidejí. V zahradě, kterou jsme navštívili, dopěstovávali mladé rostliny ponejvíce rodu Dendrobium, Vanda a Catleya z lahví do prodejní velikosti. Mají vlastní odrůdy a získávají semena křížením zejména u dendrobií a vand. Z propagačního materiálu vyplývá, že prodávají i rostliny v láhvích a prodejní podmínky u polohotových a hotových rostlin. Semena dávají do laboratoří k výsevu, odtud získávají i rostliny z tkáňových kultur. Klima jim umožňuje pěstování na improvizovaných stolech nebo v zavěšených květináčích. Výkyvy teploty během roku jsou jen několik málo stupňů a tak zálivka slabým roztokem hnojiva a ošetření proti houbovým chorobám ( jednou týdně) a proti škůdcům (jednou za 10 dnů) jsou hlavním ošetřením rostlin. V květináčích byly rostliny buď zcela bez substrátu nebo v kouscích obalů kokosových ořechů. Naprosto stejná technologie byla u další firmy Suan Jaktak Nursery (známá rodina šlechtitelů orchidejí Sosomboonphonů). Provázela nás majitelka podniku, mladá dáma s universitním vzděláním.
Firma Taising Tropical Plants Nursery v Damoen Saduku pěstovala na poli rostliny cykasů a palem do větších velikosti. V další zahradě této firmy jsme uviděli velké rostliny v nádobách určené k expedici – opět většinou palmy, cykasy, ale i bouganvileje a ficusy. V menší míře i jiné menší rostliny – např. monstery nebo syngonia, ale i vodní rostliny. Ve firmě byla též vlastní výroba velmi pěkné keramiky, ručně na kruhu vytáčené nádoby větších velikostí.
V Bangkoku jsme navštívili trh Pák Nám Talád – stánky na několika ulicích, kde byly k dostání zejména růže, chryzantémy a ovšem orchideje ve velkých svazcích, umně uvázané obětiny, umělé květiny a také nejrůznější doplňky, atd. Hned vedle byla tržnice se zeleninou a kořením. Tržnice měla spíše charakter prodeje pro malé krámky nebo i jednotlivé zájemce.
Na weekendových trzích ve čtvrti Chatuchak jsme si prohlédli několik květinových stánků prodávají zde květiny pro pěstování venku (v Thajsku uvnitř domů prý květiny nemají), ale z našeho pohledu se jedná o květiny hrnkové do interiéru. Z letniček byly vidět zejména afrikány, celsie a gomphreny. Ficusy, strelizie, canny a pod. nebyly nabízeny v partiích ve standardní velikosti, ale spíše jako velké dekorační rostliny.
Navštívili jsme botanickou zahradu Central Botanical Garden (Pukae) s rozsáhlou sbírkou dřevin seřazených převážně dle botanických rodů (např. Bignoniaceae, Ebenaceae, Moraceae) nebo dle použití – např. léčivé rostliny. Rostliny byly dobře označeny tabulkami často kamennými také s latinským názvem. Zahrada je veřejnosti bezplatně přístupná, poměrně velká (odhaduji velikost asi na 30 ha) a byli jsme zde běžnými návštěvníky bez jakéhokoli doprovodu. Získaný leták byl ovšem pouze v thajském písmu, takže situaci zachraňovaly jen latinské názvy. Vzdálenější části zahrady přecházely do lesního porostu (za plotem) a překvapivě připomínaly les u nás. Na celé řadě rostlin se na první pohled vyskytovali červci, svilušky a byli patrné požerky od housenek
V blízkosti Patayi jsme navštívili spíše turistickou atrakci než botanickou zahradu – Nong Nooch Tropical Garden se stříhanými tvary, lávkou ve výši korun palem, sbírkou dendrobií a bromeliovitých. Atrakcí pro turisty je bohatě kostýmované vystoupení spíše divadelní a také drezúra slonů. V zahradě je malé zoo.
Prohlídka růžových zahrad v Sampranu v koloniálním stylu nazývaná asi podle několika desítek růží, kterým se zde očividně nedaří a spoustu orchidejí, kterým se daří skvěle - jsou vysazované do záhonů pod koruny palem obr. 14, navěšené na kmeny alejových stromů apod.
V Národních parcích jsem viděli tropickou vegetaci – v parku Sayok na řece Kai Noi jsme projížděli po vodě mezi tropickou vegetací, na ostrově Koh Samed jsme byli uprostřed vegetace v bungalovech.
Všude ve městech nejen na hlavních třídách, jsou stříhané tvary keřů a vysazené alejové stromy a další menší dřeviny. Velmi často je vidět Cassie v podobě malých stromků s kmínky asi 2 m vysokými, v době naší návštěvy bohatě kvetoucí. Také bouganwileie jsou často stříhané až do tvarů velkých „bonsai“. Velmi málo je vidět záhonové jednoleté květiny. Všechno je velmi pečlivě ošetřováno.
Při cestě jsem se zastavili i na běžných plantážích – ananasů, kaučukovníků, ovocných stromů včetně kokosů – všechno bylo pečlivě obdělané, dle mého odhadu s využitím herbicidů.
Neuviděli jsme plantáže řezaných rostlin, což by asi bylo pro nás nejzajímavější – snad až příště.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down