05.11.2021 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svatý Martin v Uherském Hradišti znovu požehná letošním mladým vínům

Svatý Martin letos počtrnácté požehná na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti mladým vínům. Na bílém koni dorazí a láhev nového svatomartinského vína otevře ve čtvrtek 11. listopadu. O slavnostní atmosféru se vystoupením postará folklorní soubor, sdělila dnes ČTK Veronika Friedlová ze spolupořádajícího sdružení pro rozvoj cestovního ruchu Region Slovácko. Loni se žehnání vína kvůli epidemické situaci neuskutečnilo.

"Svatý Martin přikluše na Masarykovo náměstí v 11:11 za zvuku kostelních zvonů, aby předal knězi víno k požehnání. Následovat bude vystoupení folklorního souboru a ztvárnění legendy o svatém Martinovi a jeho plášti. Na co se všichni těší asi nejvíce, je následná degustace svatomartinských a mladých vín," uvedla Friedlová.

Zájemci budou moci ochutnat víno ze 17 vinařství z regionu. "Mezi svatomartinskými víny ochutnáme tradiční Müller Thurgau, Muškát moravský, Veltlínské červené ranné, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe v rosé i červené variantě a Modrý Portugal. Mezi mladými víny se objeví mimo jiné méně známé odrůdy jako Solaris, Sevar nebo Auxerrois," doplnila Friedlová. V nabídce stánkařů nebudou chybět husí a kachní speciality i tradiční pečivo.

Vzhledem k epidemické situaci budou vinaři rozmístěni ve stáncích po obvodu náměstí, žetonový systém nahradí čipy. "Pro pohodlí účastníků jsme letos zavedli systém náramkového čipu s předplacenými kredity, každý návštěvník si bude moci libovolně dobíjet," uvedla Lenka Durďáková, tajemnice Regionu Slovácko. Náramek si lze pořídit s předstihem, a to na webu pořadatelů.

Žehnání svatomartinského vína se ve městě koná od roku 2007. Víno z nové úrody se na svatého Martina, patrona vinařů, také oficiálně uvádí do prodeje. Značka Svatomartinské víno byla v Česku zaregistrovaná v roce 1995. Po splnění kritérií určených Vinařským fondem a degustační komisí ji mohou užívat vinaři registrovaní v ČR.

Známkou Svatomartinské bylo letos ohodnoceno 328 vín od 80 vinařů a vinařských firem . Podle kategorií je to 155 bílých vín, 94 růžových a klaretů a 79 červených vín. Na trh se tak dostane přes 2,2 milionu lahví svatomartinských vín. Mladá vína jsou lehká, svěží a s nižším obsahem alkoholu. Zrála jen několik týdnů, ale za tu dobu stačila získat osobitý charakter. Lze v nich odhalit chuť a vůni různých druhů ovoce.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down