23.06.2023 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svahy u hotelu Thermal v K. Varech spásají kozy

Strmé svahy kolem hotelu Thermal v Karlových Varech spásají kozy walliserské. Jejich chov zajišťuje městská organizace Lázeňské lesy a parky. Zvolila vzácné plemeno, které spásá akát, na rozdíl od běžně chovaných druhů. Dvě kozy a dvě kůzlata budou zpestřením také pro turisty, informovala ČTK projektová manažerka Lázeňských lesů a parků Karlovy Vary (LLPKV) Martina Nentvichová.

"Skalnaté svahy kolem hotelu jsou těžko dostupné pro naše zaměstnance i techniku, a je proto náročné zajistit zde pravidelnou údržbu zeleně. Proto jsme se rozhodli zapojit do péče o pozemky, které máme ve správě, zvířecí pomocníky," uvedl ředitel LLPKV Stanislav Dvořák.

Výběr vhodného plemene nebyl podle něj jednoduchý. Svahy zarůstají křovinami, nebylo tedy možné zvolit ovce, které k obživě upřednostňují trávu. Zvolili tedy vzácné plemeno kozy walliserské, která se živí akátem, kůrou a kmínky dřevin. Jejich výhodou je nenáročnost a odolnost. Obratně se pohybují po strmých svazích. Nepotřebují ubytování v chlévě, stačí jim přístřešek. V zimě je chrání hustá dlouhá srst. Potřebují pouze trvalý přístup k vodě. Pastvu doplní seno, obilí nebo mrkev. Díky hotelu je zajištěn zdroj vody a elektřiny.

K obhospodařování svahů pod Thermalem organizace zakoupila dvě kůzlata narozená v únoru a dvě dospělé samice. Kůzlata přivezli ze zoologické zahrady v Chomutově, dospělé samice ze soukromého chovu v Písku. Pokud se chov koz osvědčí, je v plánu jeho rozšíření i na další plochy.

Plemeno kozy walliserské pochází ze Švýcarska. V polovině minulého století bylo na vymření. Přestože zbývalo posledních 440 kusů, podařilo se ho Švýcarům znovu obnovit. V roce 1980 se dostalo do Německa. V České republice se chová v zoologických zahradách a několik jedinců také u soukromých chovatelů.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down