24.06.2022 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Suchá skvrnitost listů peckovin – Stigmina carpophila

Skvrnitost listů peckovin způsobená houbou Stigmina carpophila (angl. shot hole disease/blight nebo gumspot of stone fruit) je závažná choroba napadající rod Prunus v mnoha oblastech světa (CABI, Shaw et al. 1990). 

Symptomy této choroby se projevují především nekrotizujícími skvrnami na listech (obr. 1), některé druhy peckovin jsou náchylné k napadení letorostů, odumírání pupenů a strupovitosti plodů, což bývá často doprovázeno klejotokem (obr. 2). Z ovocných stromů jsou nejvíce ohroženy broskvoně, meruňky, nektarinky a mandloně, u kterých může docházet k masivnímu odumírání letorostů a pupenů. U slivoní a třešní choroba napadá spíše listy, čili následky poškození nejsou tak závažné, ale snížená schopnost fotosyntézy může stromy oslabovat a mít sekundární negativní vliv na kvalitu sklizně, diferenciaci pupenů a vyzrávání výhonů (Bubici et al. 2010, Ogawa a English 1995). Choroba napadá i jiné volně rostoucí peckoviny, které mohou sloužit jako rezervoár choroby.

Životní cyklus

Životní cyklus houby (obr. 3) začíná při deštích na přelomu zimy a jara již za velmi nízkých teplot (cca 2–4 °C; tj. infekce mohou probíhat i během teplé zimy). Konidie houby (obr. 4) jsou smývány z napadených pupenů a větviček a jsou rozšiřovány v koruně stromu a dále do okolí. Po dobu dalších vlhkých period během jara a léta dochází k sekundárním infekcím a napadení listů, popř. plodů. Během suchého léta se cyklus zastavuje a obnovuje se znovu až s příchodem vlhkého podzimu, kdy jsou infikovány dormantní pupeny, na kterých patogen přezimuje.*

Text a foto Mgr. Michaela Kracíková, Mgr. Zuzana Haňáčková, VŠÚO Holovousy s. r. o.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 6/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down