Autor
Kategorie:
Nezařazené

Stuttgart: nejmodernější veletržní centrum Evropy

Ve Stuttgartu, hlavním městě exportně nejsilnější německé spolkové země Bádensko-Württembersko, bylo dokončeno v současné době nejmodernější veletržní a kongresové centrum Evropy. Nové výstaviště Neue Messe Stuttgart se nachází bezprostředně u letiště, disponuje halami o ploše přes 105 200 m2, prostory pro až 9 200 kongresových hostů a přímým napojením na dálnici a železnici.

Plný provoz Neue Messe Stuttgart, jež představuje investice ve výši 806 miliónů eur bude zahájen na konci září. Oficiální otevření spolkovým prezidentem Horstem Köhlerem bude 19. října 2007.
Již tři měsíce před dokončením prací na největším staveništi Německa se zde však konaly již první dvě akce: veletrh mikro- a nanotechnologie MiNaT a Blechexpo hostujícího organizátora P.E. Schall.
Každoročně se ve Stuttgartu koná 50 až 55 veletrhů nejrůznějších odvětví, na které přijíždí okolo 11 000 vystavovatelů a jeden milión návštěvníků. Jen od června 2007 do podzimu 2008 je v plánovacím kalendáři již 20 dalších témat. Do budoucna se chce Stuttgart “uprostřed trhu” průmyslově vyspělého jihovýchodu Německa, vyvinout v hightech výstaviště č. 1. Jméno Stuttgart, jak uvedl na tiskové konferenci v Praze podnikový mluvčí Thomas Brandl, však nereprezentuje jen automobily a strojírenství, ale také životní kvalitu a turistickou atraktivitu: “Jsme jediné německé velkoměsto s vinicemi přímo u hlavního nádraží, kulturní život patří do nejvyšší kategorie, nikde jinde není tolik restaurací oceněných hvězdičkami – a navíc máme i současného německého fotbalového mistra…” Kromě toho se jen v průběhu podzimu 2007 budou ve Stuttgartu konat tři světové šampionáty v dalších sportech.

NEJMODERNĚJŠÍ TECHNOLOGIE
Co se týče špičkové technologie, zaujímá tento region již delší dobu místo na evropské špici: nejvíce patentů, nejvyšší výdaje na výzkum, největší koncentrace průmyslu – a světové firmy jako DaimlerChrysler, Bosch, Porsche, SAP, HewlettPackard, IBM, Trumpf, Festo, Stihl, ABB, Alcatel SEL nebo Hugo Boss dělají z Bádenska-Württemberska synonymum úspěchu, hospodářské výkonnosti a otevřenosti světu. Také v aktuálním hodnocení dynamiky v německém hospodářském magazínu Wirtschaftswoche zaujímá Bádensko-Württembersko první místo před Bavorskem. “S naším novým areálem,” řekl jednatel Roland Bleinroth, “rozjíždíme enormní hospodářskou výkonnost naší země nyní také v oblasti veletrhů.”
Již při příletu na letiště v sousedství areálu se člověku vtiskne do paměti obraz krajiny se vzletnými střechami. K tomu se přidává parkovací dům, nabízející místo pro více než 4 000 vozidel, který zasahuje dvěma obrovskými “prsty” nad dálnici a do budoucna ponese logo světového koncernu Bosch, jež má ve Stuttgartu své sídlo. Vzletná podoba veletržních hal vyplývá ze zavěšených střech, které nejsou až tak často k vidění – konkávních, spojitých střešních ploch, které jsou považovány za obzvlášť materiálově úsporné, protože ocel nosné konstrukce může pojmout velkou tažnou sílu a vystačí si přitom s relativně nepatrnými průřezy. Ocel, použitá při stavbě stuttgartského výstaviště, by vystačila na osm a půl Eiffelových věží.

Stuttgart láká
Ke stávajícímu výstavnímu programu patří mezinárodní špičkové odborné veletrhy investičního průmyslu se zahraničním podílem přes 50 procent, jako třeba veletrh žaluzií a vrat R + T, Intervitis Interfructa jako vedoucí veletrh pro technologie vinařství a ovocných šťáv, Interbad se svým zaměřením na bazény, sauny a wellness, Intergastra a vždy již dva roky dopředu obsazený veletrh obráběcích strojů AMB. K tomu přistupuje nejvýznamnější evropský veřejný veletrh volného času a turistiky, CMT, celá řada velkých řemeslnických veletrhů jako Süffa a Südback, i hightech akce jako veletrh Vision (průmyslové zpracování obrazu).
K nejnovějším veletržním tématům okolo nadcházejícího otevření se řadí např. MiNaT a Lasys, O & S, Blechexpo, Motek und Control, Interschau Technofolies, Camp Ground a první německý veletrh Slowfood. V poslední době také národní i mezinárodní hostující organizátoři stále více objevují přednosti místa konání ve Stuttgartu. Evropská setkání odvětví jako Medtec a Engine Expo/Testing Expo patří již dávno k pevně zavedeným akcím na výstavišti ve Stuttgartu. Na druhou stranu společnost Messe Stuttgart začala s tím, že své špičkové veletrhy R+T, Intervitis Interfructa a AMB exportuje vlastními “dcerami” až do Číny, Jižní Afriky a Chile. Silvia Blumenscheinová, vedoucí International Business Development výstaviště Stuttgart k tomu říká: “Důsledně se rozšiřuje cesta internacionalizace. Náš nový areál k tomu nabízí ty nejlepší předpoklady. A do budoucna se chceme ještě mnohem výrazněji angažovat právě v sousedních státech střední a východní Evropy – v zemích jako Polsko a Česká republika spatřujeme velký potenciál.”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *