13.06.2022 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stromy podstoupily zatěžkávací zkoušku tahem

Stromy u Hospody na Peci v centru Pece pod Sněžkou dnes podstoupily zatěžkávací zkoušku, jestli odolají silnému větru. Tahové zkoušky provedli odborníci z brněnské Mendelovy univerzity ve spolupráci s arboristickou firmou a Správou Krkonošského národního parku (KRNAP). Staleté stromy jsou napadené dřevokaznou houbou, řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Vzhledem k významnosti dvou vzrostlých stromů, dubu a jasanu, v centru horského střediska se z 50 procent nákladů na testu podílí Správa KRNAP prostřednictvím Programu péče o krajinu a z poloviny pak majitel hospody. Odhadované náklady jsou zhruba 20 000 korun. Prověření bezpečnosti stromů v Krkonoších tímto způsobem se konalo poprvé. „Minulý rok vzešla prosba od majitele hospody, zda bychom neposoudili stav těchto stromů. Na základě vizuálního hodnocení a po poradě s odborníky z univerzity vyšlo, že jediným řešením jak zjistit, zda stromy vyhovují provozní bezpečnosti či nevyhovují je, že se provedou tahové zkoušky,“ řekl Drahný. Výsledky testů by měly být do 14 dnů, bezprostřední nebezpečí podle něj stromy nepředstavují. Pod stromy je oblíbené posezení pro návštěvníky restaurace.

„S ohledem na lahvicovitou bázi kmene jasanu, velký náklon dubu, zhoršené stanoviště a přítomnost plodnic hub je provedení tahové zkoušky jediná spolehlivá metoda, jak zjistit nakolik je poškozený kořenový systém,“ vysvětlil Drahný. Podle něj je případ vzorovým řešením péče o mimolesní zeleň v zastavěné části obce. Tahové zkoušky prověří odolnost stromů na sílu větru na 118,8 km/h (33 m/s), tedy hranici orkánu, která je 118 km/h. Metoda měří vlastnosti dřeva, jako tuhost a pevnost, ale také sílu, deformaci dřeva kmene nebo náklon báze stromu. Při provedení tahových zkoušek je potřeba kotvícího bodu, který u těchto stromů chybí, proto pracovníci kotvili lana k přistavenému traktoru. „Hodnota sto procent znamená, že daný strom by obstál při náporu větru o definované síle. Vzhledem k povaze a nutné přesnosti měření je však minimální požadovanou hodnotou pro stabilního jedince 150 procent v každém z parametrů. Stromy se zjištěnou nižší hodnotou jsou považované za nestabilní a je nutná realizace buď stabilizačního zásahu, nebo jejich odstranění,“ uvedl Drahný. Upozornil na to, že oba stromy jsou doložené u Hospody na Peci již v roce 1936. Už tehdy šlo podle dobových pohlednic a map o velké vzrostlé stromy. Jejich stáří lze v krkonošských podmínkách odhadovat jen velmi obtížně.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down