01.09.2011 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stromy pod kontrolou

Stromy ve městech a obcích představují oblast, která se těší stále většímu zájmu obyvatel. Významná skupina lidí obdivuje jejich krásu a berou je jako jednu z mála pevných vazeb obytného prostoru s přírodou. Často se však setkáváme i se zastánci opačného názoru, jejichž argumenty začínají od problemů s odklízením opadaného listí až po obavy z pádů stromů a neochotu akceptovat značné prostorové požadavky pro jejich růst.

Je nutné podotknout, že stromy skutečně mohou představovat nezanedbatelný zdroj rizika. Stejně tak je pravdou, že není možné zcela spolehlivě zabránit selhání stromů nebo jejich částí. Pravidelně realizovanými kontrolami a samozřejmě i optimálním režimem péče lze ovšem dosáhnout výrazného snížení rizika a především minimalizace následků.
Usnadnit správu často rozsáhlých populací stromů v obcích a městech má za účel nově připravený portál StromyPodKontrolou.cz. Jedná se o mapový portál, který zpřístupňuje na základní úrovni informace z hodnocení stavu stromů zájemcům ze strany veřejnosti. Každý zájemce má po jednoduché registraci přístup k databázi aktuálně více než 420 000 stromů po celé České republice. Pro každý strom jsou zaznamenány informace o jeho dendrometrických parametrech, perspektivě a doporučené technologii ošetření. Nechybí ani fotografická dokumentace. Tyto informace mohou poskytnout veřejnosti vysvětlení některých nezbytných zásahů, které jsou na stromech v jejich okolí prováděny a které bývají často důvodem zbytečných sporů. Partneři – tedy obce, města, správci silniční sítě, ale i soukromí vlastníci parků a areálů s porostem stromů – mají dále možnost aktualizace dat, provádění kontrol a zadávání prací k ošetření. Jedná se tedy o vhodný a bezplatný způsob deklarace činnosti subjektů, jenž jsou správou majetku pověřeny.
StromyPodKontrolou.cz je bezplatný portál, který má za účel shromáždit postupně informace o kompletní populaci mimolesní zeleně, rostoucí na veřejně přístupných plochách i v oblastech vyhrazené zeleně. Nově implementované postupy návrhu kontrolních procesů (zahrnuté v procesu ISAT – Integrated System for Assessing Trees) usnadňují realizaci odpovídající kontroly stromů z pohledu zodpovědnosti za majetek i v případě, že na tuto činnost je uvolněné pouze minimální množstí prostředků.
Plánem je, že v brzké době se portál stane obecně uznávaným a využívaným standardem definujícím požadavky na komplexně a efektivně zracovanou a aktualizovanou inventarizaci stromů. Veškeré dotazy a připomínky rádi zodpovíme na e-mailové adrese info@stromypodkontrolou.cz.

Text a foto Ing. Andrea Szóradová, Rosice

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down