10.05.2017 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stromy mohou nést důležitá poselství

Ve městech, obcích, ale i ve volné krajině můžeme potkat pozoruhodné stromy zasluhující si pozornost, úctu a ochranu. Mnohé připomínají důležité historické události či skutečnosti a jejich prostřednictvím spojují generace obyvatel. Tyto dřeviny je vhodné dobře zakomponovat do parků a dalších veřejných ploch, kde se mohou stát nepostradatelnými dominantami.

Veřejná zeleň v městských parcích je jedním ze základních městotvorných prvků a zároveň nejvýznamnějším kompozičním celkem krajinářské architektury. Rovněž uliční zeleň má odedávna význam estetický a reprezentační a vždy byla též ceněna jako ochrana před slunečním úpalem. V současnosti se klade důraz také na zlepšování hygienických podmínek a psychohygienické působení na duševní pohodu.
Jsou to především stromy, které bývají vysazovány při nejrůznějších událostech, aby po desítky let připomínaly svá poselství. Pokud je výsadba stromu spojena s určitou akcí či má další přesah, stává se tento prvek zeleně mnohem cennější než ostatní dřeviny. Svému místu, tedy například veřejnému prostranství, mohou stromy dokonce vtisknout jedinečnou tvář. Příkladem může být Lípa svobody v pražské Dubči, podle které byla dokonce pojmenována někdejší stará náves na náměstí U Lípy svobody. Dřevina nesoucí poselství pro další generace se může stát ústředním prvkem obnovované nebo plánované krajinářské úpravy.

Text a foto

Ing. Aleš Rudl, dendrolog, autor webu www.prazskestromy.cz

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 5/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down