21.02.2018 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stromové substráty na bázi spongilitu

Minerální stromové substráty se používají při výsadbě vzrostlých stromů v okolí komunikací, kdy je část výsadbové jámy zadlážděna nebo umístěna pod asfaltovým povrchem. Pro jejich přípravu je vhodný tuzemský minerální komponent, drcený spongilit. Byly stanoveny fyzikální a chemické vlastnosti směsí na bázi spongilitu a porovnány se zahraničními substráty na bázi pemzy nebo recyklovaného stavebního materiálu.

Pro přípravu stromových substrátů je vhodná hornina spongilit (dekalcifikovaná opuka), která má vysokou vododržnost a používá se jako komponent střešních substrátů (Dubský et al. 2017, Zahradnictví 2/2017). Substrát pro výsadbu stromů v okolí komunikací musí vykazovat vysokou toleranci k zatížení. V utuženém stavu musí mít dostatečnou vzdušnou kapacitu a propustnost. Použití různých zrnitostních frakcí spongilitu a dalších komponentů umožňuje podle potřeby nastavit v substrátu podíl pórů zaplněných vodou a vzduchem.

Podíl zrnitostních frakcí drceného spongilitua dalších komponentů závisí na způsobu použití stromového substrátu. Tyto substráty obsahují ≥60 % obj. spongilitu. Zpravidla se kombinují frakce spongilitu 0–10 mm a >16 mm s drceným expandovaným jílem, případně pískem a organickým komponentem.

Text a foto

Ing. Martin Dubský, Ph.D.,1

Bc. Josef Vokál,2

1Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v. v. i., Průhonice,

2ACRE spol. s r. o., Praha

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 2/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down