Stoupající zájem o Zantedeschia aethiopica

Zantedeschia – kala- pochází z jižní Ameriky a v Nizozemsku se začala pěstovat v roce 1687. Za své jméno vděčí italskému lékaři a botanikovi Zantedeschiemu. Zantedeschia aethiopica získala svoji popularitu jako svatební květina.

Má bílé až lehce žlutě zabarvené toulce, které přitahují pozornost. Naopak žluté květy jsou nevýrazné. K nejvýznamnějším odrůdám lze počítat bílou ’Highwood’ a ’Innocence’, které se často používají do svatebních kytic, ale i třeba zajímavou zelenobílou ’Green Goddess’.
Kromě jemných barev najdete v sortimentu i barvy syté, výrazné, jako je sametově červenočerná ’Black Magic’ nebo ’Black Eyed Beauty’, která se vyznačuje atypickým tvarem květního toulce. Módní je žlutá až žlutooranžová ’Mango’ a ’Treasure’. Netradiční je téměř černá ’Schwarzwalder’.
Vzrůst obliby Zantedeschia je možné pozorovat i z nárůstu prodeje. V současné době se jí prodává dvakrát tolik než před třemi lety. Jasné a pastelové barvy mají malokvěté odrůdy, které se především používají v moderních aranžmá, jednodruhových a svatebních kyticích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *