04.08.2014 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Štítenka zhoubná – staronový škůdce našich sadů

Jabloň patří mezi náročné plodiny na ochranu proti patogenům a škůdcům. Významné škody na tomto ovocném druhu může způsobit řada škůdců. V posledních letech se k nim přidala také štítenka zhoubná (Diaspidiotus perniciosus), která začíná být opět významným problémem v některých sadech na jižní Moravě. Pojďme se na následujících řádcích seznámit s tímto škůdcem.

Taxonomické zařazení

Štítenka zhoubná patří do řádu polokřídlí (Hemiptera), do podřádu červci (Coccoidea). Z našeho území je známo asi 50 druhů štítenek, z toho 26 druhů bylo zavlečeno z jiných částí světa. Na ovocných dřevinách se může vyskytovat šest druhů. Bezpečné rozlišení každého z nich je možné podle stavby posledního článku zadečku (pygidium) dospělých samiček. Svým objevitelem, Comstockem, byla štítenka zhoubná vědecky zařazena do rodu Aspidiotus. Později byla přeřazena do rodu Diaspidiotus a značnou část 20. století byla uváděna v rodu Quadraspidiotus. V posledních letech je opětovně uváděna v rodu Diaspidiotus, tj. její současné vědecké jméno je Diaspidiotus perniciosus.

Národní názvy štítenky zhoubné jsou často odvozeny od místa jejího objevu. V české literatuře ji najdeme také pod jménem červec San José, anglicky se nazývá San José scale, francouzsky Pou de San José, německy San José-Schildlaus, španělsky Piojo de San José, italsky Cocciniglia di San José, švédsky San José-Sköldlus nebo polsky Tarcznik San José, příležitostně nese jméno také podle Kalifornie např. anglicky Californian scale nebo rusky Kalifornijskaja ščitovka.*

 

Text a foto Ing. Kateřina Rychlá,

Mendelova univerzita v Brně

Článek vznikl za podpory projektu Excelence doktorského studia na AF MENDELU pro navazující evropskou vědecko-výzkumnou kariéru CZ.1.07/2.3.00/20.0005.

Více informací o bionomii, morfologii a ochraně vůči štítěnce se dozvíte v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 2/2014.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down