25.11.2004 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stínicí a tepelně izolační systémy pro skleníkové konstrukce

Stínicí a tepelně izolační systémy pro skleníky jsou v současné době nezbytnou součástí pěstování ve sklenících. Nové generace stínicích materiálů, kombinace specificky složeného polyesteru a hliníku, švédské firmy AB Ludvig Svensson umožňují řešit současně několik problémů.

Stínění
Clony umožňují regulaci zastínění dle zvoleného typu materiálu od 15 do 99,9 %. Kombinací clon lze dosáhnout optimalizace energetické úspory a stupně zastínění.
Vlhkost
Při vydatné zálivce a zatažené cloně se rychle zvyšuje vlhkost ve skleníku a vzniká nebezpečí kondenzace. Díky struktuře stínicí látky má spodní strana dobrou absorpci vlhkosti a dostatečnou propustnost pro odpar. Díky tomu je riziko zakapávání ze clon minimální.
Teplota
Clony aplikované na střechu a stěny odstraňují horizontální teplotní rozdíly a zvyšují výnosy při stejných vnitřních teplotách. Největší výhodou nových clon je velká energetická úspora 43 – 75 % v porovnání se skleníkem bez stínění, což při současných cenách tepla zaručuje rychlou návratnost investice. Ze zkušeností pěstitelů v Holandsku, kde je oproti České republice mírnější klima, vyplývá, že použitím clony s energetickou úsporou 43 % dochází k ročnímu snížení spotřeby zemního plynu okolo 15 m3/m2 plochy skleníku.
K dispozici jsou clony nejen pro vnitřní, ale i pro venkovní použití. Ty slouží nejen jako stínicí prvek, ale i jako ochrana před deštěm, kroupami a silným větrem.
Záruční doba fólie je 5 let pro vnitřní a 3 roky pro venkovní materiály, praktická životnost je 10 let a více.

Montáž stínicích systémů je možná do nových i do již existujících starších skleníků např. typ LUR, a také do fóliovníků. Konstrukce moderních skleníků jsou předem připraveny pro montáž stínicích systémů. Konstrukční moduly a použité materiály zajišťují nejvyšší užitnou hodnotu a dlouhodobou životnost.
Skleníky jsou tvořeny systémem hliníkových profilů nesených konstrukcí z žárově pozinkované oceli. Tato kombinace spolu s promyšlenou volbou rozměrů jednotlivých prvků a modulů umožňuje širokou volbu rozměrů a redukuje výši investic.
Pro klimatické podmínky v České republice jsou vhodné skleníky dánského výrobce Viemose Driboga A/S typ Danlo-Block. Jde o skleník lehké konstrukce splňující požadavky na zatížení stavebních konstrukcí v ČR. Vyrábí se ve stavebních dílech běžně pro rozpětí 6,40, 9,60 m a 12,80 m. Šířka modulu je podle konkrétních podmínek zpravidla 3,2 a 4 m, výška dle potřeby. Pro zasklívání je možno volit profily pro jednoduché sklo, dvojsklo, termosklo i plasty.
Automatizace stínění zvyšuje účinnost celého systému. Například řídící jednotka DGT*Volmatic - LCC 900 vytváří integrovaný systém pro regulaci vytápění, stínění, vlhkosti, ventilaci, zatemnění, umělé osvětlení, zavlažování a míchání hnojiv, dávkování CO2, s registrací hodnot o počasí, vnitřních podmínkách i výživě rostlin.
Zařízení a komponenty využívané v systému řízení klimatu jsou speciálně zkonstruovány pro náročné skleníkové podmínky (teplota, vlhkost).
Všechny typy skleníků je možno vybavit pěstebními stoly, zařízením pro hydroponii, integrovaným systémem řízení klimatu, zavlažovacími systémy a mixery hnojiv.
Pro zvyšování vlhkosti a chlazení lze ve skleníku používat mlžící trysky Jet-Fogger, které pracují s tlakem vody 3 – 5 barů. Spotřeba vody na jednu trysku je cca 6 l/hod. Trysky jsou osazeny v PE hadici, kterou můžeme upevnit do hliníkových profilů. Tyto profily jsou nosné a je proto možno je využít k zavěšení dalšího příslušenství.
V České republice je řada instalací pro účely výrobní i sbírkové např. Arboretum Opava, Arboretum VŠZe Brno, Botanická zahrada v Liberci, na zámku v Lánech, v Lumbeho zahradách na Pražském Hradě, rekonstrukce stínění v AGRO Brno-Tuřany, Zahradníctvo Skalica a jinde.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down