22.02.2006 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Still life

I pro letošní rok připravila Holandská květinová kancelář čtyři inspirace, které budou úzce souviset s tím, co se bude v daném období nosit. Trendům a módě podléhá v podstatě všechno, květiny a aranžmá nevyjímaje. Co je tedy příznačné pro nadcházející jaro?

V interiéru nalezneme ostré barevné kontrasty inspirované evropským folklórem, bohatým na symboliku 17. století. Vlivy lidového umění se objevují i ve vzorech, které upoutají využitím krajky a skvostnými květinovými motivy. Vhodně se doplňují s tradičními, ručně zpracovanými materiály, jako je například broušené sklo, staré zlato a cín, tepané stříbro, červený korál, ozdobně vyřezávané dřevo, portugalský porcelán a delftská fajáns. Jako odkaz na staré mistry se v květinové vazbě hojně využívá stolní nádobí a pekáče, ale i vázy inspirované tradiční lidovou tvořivostí. Kontrast, kterého dosáhneme umístěním bohatě rozkvetlé kytice do prostého pekáče nebo pestrého aranžmá do staré sklenice, podněcuje rozlet fantazie. Aranžmá ve stylu still life jsou důstojná avšak zároveň luxusní a zdobná do posledního detailu. Barevná kompozice se proto může značně lišit: od jedno– či dvoubarevné až po pestrou směsici. Důležitou roli v květinové výzdobě hrají symboly z minulých dob: citrusy symbolizují bohatství a dekadenci, bílá vyjadřuje čistotu a červená život. Použité barvy jsou kombinací neutrálních tónů s výraznými akcenty: dominují proto černá nebo jiná tmavá barva a nějaká vysoce kontrastní barva – bílá a modrá. Květiny jsou plných, bohatých tvarů, vyzařují luxus a krásu. Mají vysokou dekorativní hodnotu. Všechny tyto aspekty se snoubí v inspiraci Still life.

classic
Klasika s klíčovými slovy: staří mistři, kompozice, velkolepost 17. století, Evropa, koloniální. Klasická aranžmá jsou honosná a ve spojení s okolními materiály vytváří skutečné zátiší v duchu obrazů starých mistrů.

atmospheric
Nálada s důrazem na nostalgii, poklid, čas na sebe, domácí výrobky a kombinaci východního a západního. Charakteristické jsou výrazné kombinace barev a typů květin, jakož i využití nostalgicky zbarvené keramiky.

modern
Moderna zaměřená na moderní tradice, folklór s nadhledem, etno mix, klid a uvědomění. Výsledkem jsou strožejší kytice, které lze kombinovat například s novodobou verzí delftských modrých váz.

narcissus: znamení stesku
Domovinou narcisu jsou Pyreneje, Alpy a oblast Středozemí. Patří do čeledi Amaryllidaceae a do Holandska byl poprvé přivezen v roce 1561. Narcis má značnou symbolickou hodnotu. Ve východních zemích je spojován se steskem po milém člověku. Milenci, kteří jsou od sebe vzdálení, si posílají narcisy na znamení nehynoucí lásky. Zajímavý je význam slova „narcissus“ v arabštině: „služebník“. Je velmi výstižný vzhledem k lehce skloněnému postoji celé květiny. V západní kultuře je tato květina symbolem zaslepeného sobectví podle řecké báje o mladém Narcisovi, který se zamiloval do svého vlastního odrazu na vodní hladině a nakonec se proměnil v květinu.
Celkem existuje na pět tisíc odrůd narcisu, z nichž se komerčně pěstuje pouze 250. Narcisy se dodávají na trh od počátku zimy dlouho do jara a lze je rozdělit do čtyř základních skupin: trubkovité, dlouhokorunné, plné a tazetta hybridy neboli mnohokvěté. Žlutý narcis je tradičně spojován s Velikonocemi. Pouze malé množství dodávaných narcisů je oranžové barvy. Výrazný tvar, barva a někdy poměrně silná vůně dávají narcisu osobitý charakter, který dobře vynikne v jednodruhových i smíšených kyticích.

hyacinthus: navoněný svůdník
Hyacint pochází ze západní Asie, Turecka, Sýrie a Libanonu. Jeho výrazně vonný květ je symbolem klidu a síly, ale také jednoduchosti. Jeden básník z Východu kdysi přirovnával vlasy své milé k eleganci hyacintu. Silná vůně hyacintu se běžně používá ve voňavkářském průmyslu.
Nejběžnější barvy jsou bílá, růžová, fialová a různé odstíny modré. Stále více se prosazuje i žlutá. Kvalita podstatně vzrostla od té doby, co se hyacinty k řezu dodávají i s cibulkou, která, jak se zjistilo, obsahuje mnoho buněk, které zajišťují optimální přísun vody a živin. Řezané hyacinty se stále častěji využívají k vazbě. Jejich atraktivní barvy jsou vítaným zpestřením sezónních kytic. Bohatá výzdoba amsterdamského paláce Beurs van Berlage s modrými (Blue Jacket) a bílými hyacinty (White Pearl) pro svatbu prince Viléma-Alexandra a princezny Maximy byla skvělou ukázkou, jak lze tuto bohatě kvetoucí květinu s mnoha „drápky“ použít.

amarylis a hippeastrum: tak trochu jiné
Amaryllis a Hippeastrum jsou často zaměňovány, jakoby šlo o jednu květinu. To však není pravda. Amaryllis – symbol pýchy a okouzlující krásy – je letní cibulovina původem z jižní Afriky. Hippeastrum je zimní rostlina, která pochází z Jižní Ameriky. Obě náleží do čeledi Amaryllidaceae. Doslovný překlad jejího názvu je „rytířská hvězda“, který vzešel z hvězdicovitého tvaru květů původních odrůd. Do Evropy se dostal z Chile v roce 1840.
Hippeastrum se tradičně dodávalo na trh okolo Vánoc. K využití jako vánoční květiny jej předurčuje výrazná červená barva. V dnešní době je na trhu po celý rok, což značně rozšiřuje možnosti použití. V průběhu let se také podstatně rozšířil sortiment o různé malokvěté, jednoduché a plnokvěté variety mnoha barev. Dobrým příkladem je Hippeastrum ‘Mocca’ – květ teple hnědooranžové barvy v kombinaci s limetkově zelenou. Tato atraktivní barevná kombinace se výborně hodí do dnešních interiérů. Ani Amaryllis již dávno není pouze červený nebo bílý. Dnes se pěstují i oranžové, lososové, nachové a dvoubarevné variety. Velké květy, pevný stvol a zajímavé barvy předurčují Amaryllis a Hippeastrum k širokému použití. Působivé jsou jako jeden květ ve váze i jako součást kytic.

tulipa: symbol Nizozemska původem z východu
Tulipán je mezinárodním symbolem Nizozemska. Staří malířští mistři jej hojně využívali jako motiv, inspiraci v něm nacházeli i další umělci. Tulipán náleží do čeledi Liliaceae a původně neměl s Nizozemskem vůbec nic společného. Asi před čtyřmi sty lety jej do Holandska přivezl botanik Clusius z Turecka, kde poprvé vykvetl v botanické zahradě v Leidenu. Skutečný původ názvu „Tulipa“ není znám. Podle některých domněnek tulipán připomínal na Blízkém východě nošený turban, „toliba“. V latině pak údajně došlo ke zkomolení na „Tulipa“.

V 17. století byl tulipán příčinou skutečné mánie, kdy byli lidé ochotní platit za nové odrůdy tisíce guldenů. Trh nakonec zkolaboval, ale tulipány se pěstují dále. Dnes existuje značné množství odrůd různých barev a tvarů. Největší podíl na trhu mají jednoduché a plnokvěté odrůdy, oblíbené jsou i exoticky vypadající liliokvěté, papouškovité a třásnité tulipány. Vzrůstá obliba tulipánů i s cibulí, které se často aranžují do skleněných váz a misek, kde vynikne květina v celé své kráse. Tulipán se svým osobitým tvarem a barvami zůstává důležitým poslem jara a vypadá dobře za všech okolností – jako součást smíšené kytice nebo ve směsici barev a odrůd v jedné váze.

ranunculus: bohatá rodina
Pryskyřník náleží do čeledi Ranunculaceae a pochází z rozsáhlého rodu čítajícího na čtyři sta druhů. Je původem z Asie a do západní Evropy byl přivezen v roce 1580. V dobách královny Viktorie měl na anglickém dvoře silný symbolický význam: ten, kdo byl touto květinou obdarován, byl považován za „člověka velkých půvabů“. Dnes se již nedozvíme, zda se jednalo o milý kompliment nebo pouze způsob, jak dotyčného přimět k vykonání něčeho.
Pryskyřníky se množí semeny nebo kořenovými hlízami. Existuje mnoho rozmanitých odrůd, některé velkokvěté s omezeným počtem barevných variant, některé malokvěté s pestrou paletou barev. V dávné minulosti se pěstovaly i turecké, francouzské, skotské a perské pryskyřníky, ale jejich kultury zcela podlehly neznámé plísni, takže dnes nevíme, jak vypadaly. Pryskyřník vydrží při správné péči až 14 dní ve váze. Svým veselým vzhledem připomínajícím planou květinu se výborně hodí do aranžmá odrážejících touhu po klidu a přírodě, které dnešní zákazníci tak hledají.

vanda: žije ze vzduchu
Orchidej Vanda je výjimečná hned v několika ohledech. Například její něžné, exotické květy jsou značně odolné proti poškození. Mají extrémně dlouhou životnost – až tři týdny. Kromě toho, rostlina žije ze vzduchu. Pomocí systému vzdušných kořenů si z okolí bere vláhu a výživu. Nejčastěji je možné spatřit Vandu v typické zvláštní modré barvě, ale na trh se postupně dostávají i růžové a žluté variety. Neobvyklé skvrny činí květ ještě atraktivnějším. Vanda je svým výrazným zbarvením a kresbou vynikající do svatebních vazeb. Výborně se hodí i do smíšených kytic na výzdoby obývacího pokoje.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down