Autor
Kategorie:
Nezařazené

Stav zásob jabek k 1. 2. 2002 a situace na trhu

K 1.2.2002 bylo ve skladech pěstitelů a skladovatelů v ČR celkem 26 568 tun konzumních jabek. Z uvedeného množství se 60 % nachází ve skladech s kontrolovanou atmosférou, kde lze jablka uchovat do pozdních jarních měsíců.

Ve větraných skladech se nachází jen 8 % jablek. 60 % zásob je tvořeno odrůdou ’Idared’, 23 % je ’Golden Delicious’. Ostatní odrůdy jsou zastoupeny jen v řádu procent.
Za měsíc leden bylo vyskladněno celkem 6332 tun jabek. Z uvedeného množství bylo exportováno na Slovensko necelých 400 tun. Do obchodní sítě tak bylo v lednu 2002 dodáno cca 5900 tun jablek. Kromě tohoto množství bylo také dovezeno v lednu do ČR 3800 tun konzumních jablek. Podle těchto předpokladů se v lednu v obchodní síti prodalo 9700 tun konzumních jablek. Pro srovnání se v lednu loňského roku prodalo 7 500 tun jablek a z hlediska pětiletého průměru se v lednu prodává přibližně 9 200 tun jablek. Poptávka po konzumních jablkách byla v lednu letošního roku z hlediska dlouhodobého průměru o 5 % vyšší. Podíl tuzemských jablek na trhu v lednu 2002 byl 61 %. V loňském roce byl tento podíl v lednu 90 %, z hlediska dlouhodobého pohledu lednový podíl tuzemských jablek činní 88 %.
Dovoz jablek v lednu letošního roku byl z 55 % z Polska a dále zejména z Itálie a Belgie. Průměrná cena dovozových jablek za leden 2002 činila kolem 9,50 Kč/kg. Ceny se liší podle původů dovozu. Z Polska se stále vozí za ceny kolem 6,50 Kč/kg a ze zemí EU v rozmezí 12 až 16,00 Kč/kg. Podíl dovozových jablek z Polska na celkovém dovozu klesá. V posledním čtvrtletí roku 2001 byl podíl polských jablek 80 až 90 % celkových dovozů. Celkově se již z Polska dovezlo od loňské sklizně přes 10 tisíc tun jablek za ceny kolem 6,00 Kč/kg. Kromě určitého zpomalení při vyskladňování tuzemských jablek, dovoz z Polska snížil pěstitelům realizační ceny. Stávající zásoba jablek v tuzemských skladech vydrží pro plynulé zásobování trhu po následující čtyři měsíce. Podíl dovozových jablek na trhu se bude mírně zvyšovat zřejmě od měsíce dubna s tím, že podíl dovozů ze zemí EU se bude výrazněji zvyšovat nad levnými dovozy z Polska, které lze ve větší míře očekávat jen během měsíce února. Postupně by mělo docházet k navyšování farmářských cen konzumních jablek, které je nezbytné k pokrytí nákladů zejména u dlouhodobě skladovaných jablek v kontrolované atmosféře. Poptávka na trhu po jablkách by se měla postupně zvyšovat s kulminací v měsíci březnu a dubnu. Do konce I. pololetí by se v obchodní síti mělo prodat kolem 50 tisíc tun jablek. Poptávku samozřejmě ovlivní spotřebitelská cena.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *