04.07.2022 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Statistici dnes zveřejní první odhad sklizní

Statistici dnes zveřejní první odhady sklizní na základě červnových údajů. Během léta pak tyto údaje ještě několikrát zpřesní. Jako každý rok bude výše sklizně do značné míry záviset na dalším průběhu počasí.

Po intenzivních lokálních srážkách z posledních dnů se výrazně prohloubily rozdíly v míře sucha mezi jednotlivými regiony. Zatímco v pásu od jižních Čech přes střední Čechy až do severních je nyní v půdě do jednoho metru tolik vody, jako je pro tuto dobu obvyklé, případně více, v Karlovarském kraji, na pomezí Pardubického kraje a Vysočiny či ve Slezsku panovalo dosud extrémní sucho, což je nejvyšší stupeň sucha. Podle tvůrců projektu Intersucho je větší sucho na Moravě.

Například ovocnáři čekají dobrou úrodu, letošní sklizeň ovoce v České republice by měla meziročně vzrůst o 17 procent na nadprůměrných 156.155 tun.

Loni čeští zemědělci sklidili obilovin, luštěnin, cukrovky a chmele víc než v roce 2020. Nejvyšší meziroční nárůst úrody byl u chmele, jehož produkce stoupla o 40,2 procenta, zatímco u luskovin o pětinu, u cukrovky o 12,9 procenta a obilovin o 1,2 procenta. Vyšší sklizeň byla také u zeleniny a všech druhů olejnin s výjimkou řepky. Mírně nižší úroda byla u ovoce.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down