07.09.2021 | 05:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Starý jasan za nákupní zónou v Pardubicích bude nejspíš památným stromem

(ČTK) – Starý jasan ztepilý za nákupní zónou v Pardubicích se možná stane památným stromem. Rozhodnutí pardubického magistrátu ještě není pravomocné. Účastníci řízení se ještě mohou odvolat, čas mají do příštího týdne. Na pozemku, kde strom stojí, chce investor stavět další obchodní centrum. Je tak možné, že se odvolá. ČTK to řekl vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Míča.

"Rozhodnutí nenabylo právní moci. Účastníci řízení mají 15 dní na odvolání, záleží, kdy rozhodnutí obdrželi. Vlastník pozemků je také účastníkem řízení," řekl Míča.

Pokud se více než 160 let starý jasan stane památným stromem, není možné ho pokácet ani v jeho okolí provádět zásahy bez povolení úřadů. "Strom svojí velikostí, stářím je tak zajímavý, že si zaslouží být památným stromem. Pak by měl ochranu danou zákonem, bez schválení orgánů ochrany přírody ho není možné ošetřovat, ničit, má své ochranné pásmo, ve kterém se nesmí provádět bez povolení zásahy, včetně terénních prací, investičních akcí a podobně," řekl Míča.

Magistrát vyhlašuje status památných stromů na území Pardubic i území obecních úřadů s rozšířenou působností. Když se někdo odvolává proti, zpravidla to bývá vlastník pozemků, dodal Míča. "Protože mu omezujeme určitá práva využití pozemku," řekl Míča.

Ekologičtí aktivisté se roky snaží strom ochránit, přihlásili mimo jiné starý jasan do letošní soutěže Strom roku, umístil se mezi pěti dalšími v kategorii Strom hrdina. Na další obchodní zónu u nádraží, kde je zmíněný jasan, bylo vydané územní rozhodnutí. Městský obvod I povolil kácení stromů. Magistrát na jaře týdny závazné stanovisko zrušil. O jasanu jednalo i zastupitelstvo.

"Jasany jsou ohrožené, ubývají v české krajině, 160 let starý jedinec je prostě cenný svým genofondem," řekl před časem Miroslav Seiner ze spolku Chráníme stromy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down