11.09.2022 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Správné trvalky na správné místo

Perspektivní sortimenty v rodech nebo společenstvech, tak byl nazvaný v pořadí dvanáctý trvalkový seminář, který upořádal Český spolek perenářů v průhonickém konferenčním sálu Floret. Účastníci se dozvěděli o aktuálním trendu použití trvalek v kontextu probíhající změny klimatu včetně vhodného sortimentu rostlin z polopouštních biotopů mírného pásma různých kontinentů.

Přítomní se rovněž seznámili s novými kultivary trvalek a doporučeným sortimentem pivoněk a českých kultivarů kosatců. Nechyběla ani přednáška o semenářství trvalek a na závěr semináře se zájemci vypravili na exkurzi do Průhonického parku.

Současné trendy u trvalek

V dopoledním přednáškovém bloku vystoupil rakouský odborník Christian H. Kreβ s pětadvacetiletou praxí ve vlastní trvalkové školce Sarastro Stauden v Ortu, z níž vyváží trvalky do celé Evropy. V první přednášce hovořil o současných trendech u trvalek, které ve školce testují mimo jiné na trvanlivost. Vysadili například 70 odrůd Echinacea, z nichž některé na místě vydržely pouhé dva roky. „Je to tím, že velké množství trvalek se v současnosti šlechtí především na vzhled,“ upozornil Ch. H. Kreβ. Při tvorbě trvalkových záhonů doporučuje řídit se principem zahradnice Beth Chatto: „Správné trvalky na správné místo!“, současně je vhodné vysazovat zvolený kultivar na větší ploše a komponovat výsadbu podle habitu rostlin. Vyzdvihl také planě rostoucí trvalky a jejich vyšlechtěné kultivary, které se dokážou vypořádat se suchem, jako například Geranium phaeum Mourning Widow. Z vlastní zkušenosti doporučil vysazovat žlutolisté nebo barevně intenzivní Heuchera do polostínu, kdežto dlužichy s tmavě červeným listem snesou i plné slunce. Například H. micrantha var. villosa s oranžovými listy vydrží velké sucho. K jedné z nejlepších selekcí Echinacea patří E. purpurea Fatal Attraction se svítivě růžovými květy, která byla vyšlechtěna před dvaceti lety. Velké množství novinek najdeme u rodu Coreopsis, kde je třeba sledovat zimovzdornost, ale i odolnost vůči suchu a prudkým dešťům. Podle Ch. H. Kreβe jsou často starší odrůdy lepší než ty nové. V trvalkovém záhonu vynikne například kultivar C. grandiflora Badengold se žlutými květy, vhodný i k řezu. C. palmata se žlutými květy je vhodný do veřejné zeleně a jeho předností je odolnost vůči suchu.

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 9/2022.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down