16.03.2023 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Správa parku Podyjí loni od soukromých vlastníků vykoupila další pozemky

Správa národního parku Podyjí na Znojemsku loni od soukromých vlastníků vykoupila další pozemky v parku. Za 7,4 hektaru zaplatila zhruba 1,7 milionu korun. Šlo o pozemky především v oblasti Havranického vřesoviště. Správa o tom informovala na svém webu. Už dříve správa uvedla, že pečuje zhruba o 90 procent území národního parku. Ve výkupech chce pokračovat.

Havranické vřesoviště je podle ochránců přírody jedinečnou lokalitou představující zbytek kulturní krajiny utvářený postupným odlesňováním a staletou pastvou. „Je to území, které vyžaduje soustředěnou péči, aby nezarostlo. Vlastníkům, kteří nechtějí hospodařit na vybraných pozemcích, nabízí Správa NP Podyjí případný jejich výkup a následně zajišťuje speciální péči, je-li potřebná,“ uvedla Martina Lazárková, která má na Správě NP Podyjí na starosti pozemkovou správu.

Loni se podařilo vykoupit i rybník Jejkal a jeho okolní pozemky v katastrálním území Podmyče, které reprezentují mokřadní a vodní společenstva rostlin a živočichů. Jsou na území národního parku poměrně vzácná. „Každé vykupované místo posuzujeme z pohledu zájmu ochrany přírody. Máme zájem o lesní lemy, drobná políčka, staré sady nebo například stepní trávníky. Vykupujeme ale i lesy, abychom scelili prostor a zajistili v něm kontinuální péči,“ uvedl vedoucí odboru ochrany přírody správy Zdeněk Mačát.

Pozemky správa vykupuje už od devadesátých let. V roce 2021 vykoupila 16,3 hektaru téměř za pět milionů korun. Šlo také o pozemky především v oblasti Havranického vřesoviště. V úmyslu má postupně vykoupit od soukromých vlastníků a obcí i další plochy. Peníze na odkupy vždy čerpala ze Státního fondu životního prostředí.

Národní park Podyjí, jenž spolu s Lednicko-valtickým areálem patří k nejnavštěvovanějším místům Jihomoravského kraje, je oblíbený pro možnosti pěší a cyklistické turistiky. V roce 2000 ho ocenila Rada Evropy Evropským diplomem za příkladnou péči o přírodní dědictví.*

Zdroj: ČTK

Foto: www.wikipedia.org, Martin Vavřík

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down