16.03.2023 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Správa KRNAP kvůli ochraně tetřívka uzavřela 11 cest

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) 15. března kvůli ochraně ohroženého tetřívka a dalších živočichů uzavřela v Krkonoších jedenáct turistických cest nebo jejich úseků. Omezení potrvá do 31. května a platilo již v letech 2021 a 2022. Souvisí s vyhlášením osmi tzv. klidových území v Krkonoších v roce 2020. Na polské straně Krkonoš budou z obdobného důvodu od 1. dubna do 31. května uzavřeny čtyři cesty, řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Uzavřením cest se Správa KRNAP snaží zamezit rušení citlivých druhů živočichů, především tetřívka obecného v jeho tokaništích v nejcitlivějším období jeho rozmnožování. „Sezonní uzávěra pomůže chránit tento druh zvláště v jeho citlivém období za co nejmenšího omezení návštěvníků Krkonoš,“ uvedl Drahný. Připomněl, že pro ochranu tetřívka je v klidových územích důležité i dodržování celoročního zákazu vstupu do terénu mimo značené trasy.

V terénu je zákaz vstupu na cesty vyznačen cedulemi. Většinu uzavřených tras mohou turisté obejít po sousedních turisticky značených cestách. Ode dneška je uzavřena žlutě značená turistická cesta ve směru ze Zadních Rennerovek na Hanapetrovu Paseku, zelená turistická cesta v úseku Vosecká bouda až Labská louka a část modré turistické cesty z Davidových bud na Špindlerovku. Uzavřena je i část žluté turistické cesty z Tetřevích Bud na Liščí louku, část chodníku biskupa Doubravy a část žluté turistické cesty v úseku Václavák - Pěticestí. Turisté nemohou vstoupit ani na zimní, tyčemi značenou cestu z Malého Šišáku k Luční boudě. Uzavřena je část naučné stezky Černohorské rašeliniště, část zelené turistické cesty z Tetřevích bud k Hrnčířským boudám, část Cesty Jiřího Nováka a žlutá turistická cesta v úseku Kolínská bouda až Slatinná stráň.

Obdobné opatření jako KRNAP řadu let přijímá i ředitelství polského Krkonošského národního parku. Od 1. dubna do 31. května uzavírá zelenou turistickou cestu kolem Wielkého Stawu, modrou turistickou cestu z Horní Malé Úpy přes Lesní hřeben, žlutě značenou cestu z rozcestí Mokre Rozdroze pod Violíkem směrem na Sněžné jámy a zelenou turistickou cestu z rozcestí Mokre Rozdroze směrem do Sněžných jam až po rozcestí Rozdroze pod Velkým Šišákem.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down