22.06.2022 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spotřeba přípravků na ochranu rostlin v ČR loni meziročně klesla o 2,7 procenta

Spotřeba přípravků na ochranu rostlin v ČR loni meziročně klesla o 2,7 procenta. Proti roku 2020 se tak snížila zhruba o 300 000 kilogramů. V tiskové zprávě o tom informoval Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, který data o používání prostředků shromažďuje ve spolupráci s Českým statistickým úřadem. Podle mluvčího Zemědělského svazu ČR Vladimíra Píchy je pro zemědělce i statistiku důležitá spotřeba účinných látek, které se v pomocných látkách ředí, a jejich spotřeba se meziročně zásadně nezměnila.

Nejvíce se loni podle dat snížila spotřeba přípravků na hubení hlodavců, která meziročně klesla o 88 procent. Výrazně také klesla spotřeba přípravků na hubení hmyzu, která se snížila o 34 procent. "Snižování spotřeby pesticidů patří k prioritám našeho resortu, bude to i tématem našeho nadcházejícího předsednictví EU. V posledních letech se u nás spotřeba přípravků stále snižuje a používáme jich méně než většina evropských zemích," řekl dnes ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Ústav uvedl, že z hlediska spotřeby účinných látek byla spotřeba v roce 2021 přibližně na stejné úrovni jako v roce 2020. Podle Zemědělského svazu je spotřeba účinných látek ukazatelem, který má vypovídací hodnotu a sleduje ho také Eurostat vzhledem k tomu, že v některých přípravcích může být například 60 procent účinných látek a v jiných pouze procento. "Trend snižování spotřeby a současný setrvalý stav ukazují, že čeští zemědělci se v jejich spotřebě dostali na hranici možného," doplnil Pícha.

Ústav uvedl, že mezi lety 2011 až 2021 došlo ve spotřebě účinných látek k poklesu o zhruba 32 procent.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down