16.01.2005 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Speciální mechanizace pro údržbu okrasné zeleně

Zeleň v zahradách, ale i v kulturní krajině vyžaduje pravidelnou péči a údržbu. Je vcelku přirozené, že jí lidé dávají určitou podobu podle svých představ. Při pravidelné údržbě tak může vznikat příjemné prostředí, které bude mít kouzlo nejen pro nás, ale zejména pro naše děti u nichž se vytváří záliba a vztah k přírodě a rozvíjí jejich estetické cítění.

Péči o zeleň můžeme provádět buďto sami, nebo ji můžeme svěřit specializované firmě. V obou případech však bude zdárný výsledek podmíněn volbou vhodné mechanizace. Speciální mechanizaci pro údržbu okrasné zeleně lze rozčlenit do 4 následujících kategorií:
- strunové sekačky a vyžínače
- křovinořezy (motorové kosy)
- plotostřihy a nůžky na živé ploty
- vysavače (sfukovače) listí

Strunové sekačky a vyžínače
Slouží k pohodlnému a kvalitnímu dosekání trávy především na obtížně přístupných místech (zákoutí zahrad, chodníčky mezi jednotlivými záhony, plochy pod větvemi stromů, podél obrubníků chodníků apod.), kde již nelze využít standardní rotační sekačky.
Stroje jsou tvořeny vzájemně spojenou motorovou částí, hnací částí a pracovním orgánem. Točivý moment od motoru se k pracovnímu orgánu přenáší hřídelí umístěné uvnitř nosné trubky. Na jednom konci u motoru je umístěna odstředivá spojka a na druhém konci je připevněna vyžínací hlava se strunou. Struna je navinuta na speciální cívce, vložené do strunové hlavy.
Na trhu je dostupná široká škála těchto strojů, které se liší hlavně způsobem pohonu a výkonem motorů. Cenově dostupnější a konstrukčně jednodušší jsou elektrické strunové vyžínače s výkonem motoru v rozmezí 250 – 600 W, jejichž hlavní nevýhodou je závislost na přívodu elektřiny. Tento nedostatek odpadá u vyžínačů opatřených benzínovými motory o výkonu v rozmezí 0,6 – 1,2 kW. Výhody strunových sekaček a motorových vyžínačů, byť za cenu nižšího výkonu, spojuje akumulátorová strunová sekačka (dle výrobce a typu akumulátoru se doba chodu pohybuje kolem 1 hodiny).
Všechny strunové sekačky a motorové vyžínače mají pohodlné a jednoduché ovládání. Ke standardnímu vybavení patří zejména otáčivá a výškově stavitelná rukojeť, antivibrační systém a otočně uchycená vyžínací hlava. Jejich hmotnost se pohybuje v rozpětí 1,1 – 6,0 kg. Většinou bývají vybaveny vyžínacími hlavami s poloautomatickým nebo automatickým vysouváním struny o průměru 1,0 – 2,0 mm. Šířka záběru se pohybuje v rozmezí 0,2 – 0,4 m. Například u vyžínače se záběrem 0,25 m se výkonnost pohybuje kolem 700 m2/h, spotřeba paliva se pak u vyžínače s obsahem motoru 0,8 kW (27 cm3) pohybuje kolem 1,1 l/h.
Křovinořezy (motorové kosy)
Dnes patří k nezbytné výbavě jak zahrádkářů, tak pracovníků zabezpečujících údržbu různých druhů zeleně na profesionální úrovni. Jedná se o stroje využívané k sečení a vyžínání travních porostů, k likvidaci neudržovaných, divoce rostoucích porostů s křovinným podrostem, rákosí, k údržbě lesních porostů apod. S úspěchem je lze také při použití adaptéru-kultivátoru využít např. při přípravě půdy, nebo při použití nástavce řetězové pily k průklestu a vyvětvování dřevin. Do jisté míry mohou nahradit také standardní rotační sekačky, hlavně u ploch nepravidelných tvarů, nebo u ploch s větším počtem překážek.
Na trhu jsou stroje nabízeny ve dvou kategoriích Hobby a Profi. Stroje bývají podle kategorie opatřeny dostatečně výkonnými elektrickými motory (výkon 800 – 1200 W) nebo motory benzínovými (výkon 600 – 1500 W), které ve většině případů vynikají dlouhou životností, solidní a pevnou konstrukcí, mimořádnou spolehlivostí, výbornou akcelerací a nenáročnou údržbou.
Křovinořezy se skládají z motoru, trubkové násady, ovládacích rukojetí, úhlové převodovky s upínací hlavou a pracovního nástroje opatřeného krytem. Profesionální křovinořezy mají rukojeti vybaveny tlumícími pouzdry, které tvoří účinný antivibrační systém. Upínací hlava umožňuje montáž různých pracovních ústrojí tj. strunové vyžínací hlavy, plastového nebo ocelového vyžínacího kotouče nebo řezného pilového kotouče.
Některé modely jsou vyráběny jako zádové, kde pohonnou jednotku nese uživatel spolu s postrojem na zádech. Pro uživatele, kteří potřebují křovinořez převážet osobním automobilem, jsou určeny modely s dělenou trubkovou násadou.
Plotostřihy a nůžky na živé ploty
S rostoucím počtem výsadeb městské zeleně zejména tzv. živých plotů, které vyžadují pravidelné formování do požadovaného tvaru nacházejí své nezastupitelné uplatnění plotostřihy a nůžky na živé ploty.
Z konstrukčního hlediska jsou tyto stroje vybaveny elektrickými (výkon 350 – 800 W) nebo spalovacími motory (výkon 600 – 1200 W), polohovatelnou rukojetí pro bezpečné stříhání horních a bočních ploch živých plotů a lišty. Tzv. nůžky a některé plotostřihy mohou být opatřeny akumulátory (12 – 18 V) s pracovní dobou v délce 40 – 60 minut u nichž odpadá manipulace s přívodním kabelem. Délka lišt se pohybuje v rozmezí 0,3 – 0,7 m. Lišty jsou opatřeny protiběžnými noži s roztečí od 12 do 28 mm. Na trhu jsou běžně dostupné stroje s plynulou regulací rychlosti kmitání lišt, které umožňují optimální nastavení pro řez mladých výsadeb, ale i starších se silnějšími větvemi.
K nezbytnému vybavení těchto strojů zejména při řezu ve vyšších výsadeb patří kryt pro ochranu rukou a bezpečnostní pojistka (spínač) s rychlobrzdou pro okamžité zastavení lišty (0,5 sekundy). U strojů s elektrickým pohonem, kde hrozí riziko přestřižení elektrického kabelu, bývají konce nožů zaobleny a provedeny tak, aby kabel nemohl případně sklouznout mezi nože. K zajištění kabelu před nekontrolovatelným pohybem se s výhodou využívá tzv. kabelových spon, které si obsluha upíná za opasek.
Vysavače (sfukovače) listí
Představují kategorii speciální mechanizace využitelnou nejen při údržbě zahrad, ale i veřejných prostranství např. parků, parkovišť apod. Slouží především ke sfukování a vysávání spadlého listí a poměrně široké škály drobných nečistot jako např. lehkých plodů semen, prachu, pilin a hoblin atd. Zatímco sfukovače mohou být provedeny jako jednoúčelové, lehké, přenosné stroje sloužící k čištění cest a chodníků, kdy je listí sfukováno na okraj, bývají vysavače konstruovány jako přenosné, převozné ale i samojízdné stroje doplněné vždy zásobníkem listí (vak, koš nebo kontejner).
Z konstrukčního hlediska jsou tyto stroje tvořeny z motorové části a nosné části s vakem a hubicí. Usměrněný proud vzduchu vytváří turbínové kolo poháněné od elektromotoru (výkon od 700 – 2500 W) nebo spalovacího motoru (výkon 1,2 – 4,0 kW).
Vzduch je nasáván rychlostí 150 – 350 km/h. Materiál jím nasávaný pak prochází přes speciálně upravené lopatky turbínového kola, které jej rozmělní a redukuje tak jeho objem (až o 80 %). Sací výkon se pohybuje kolem 9 – 13 m3/h. Takto rozmělněný materiál je pak ukládán do nepropustného vaku o objemu 35 – 50 l, který má obsluha zpravidla zavěšený přes rameno (převozná zařízení mohou mít vak o objemu i nad 100 l).

Současný sortiment speciální mechanizace na trhu je rozsáhlý. Výrobci ve většině případů nabízejí konstrukčně jednoduché, lehké, dostatečně výkonné, energeticky nenáročné a cenově dostupné stroje. I pře tyto skutečnosti je potřeba vlastnímu výběru stroje věnovat náležitou pozornost. Před vlastním nákupem stroje je nutno zejména zvážit pro jakou práci bude určen a jaký bude rozsah jeho ročního nasazení.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down