Španělská veřejná i soukromá zeleň uprostřed zimy

Česká zima už není to, co bývala – krutý mráz a plno sněhu. Přesto, octnete-li se uprostřed zimy na jihu Španělska, je to přece jen změna a český zahradník se podiví. Klimatické oteplení je i zde, takže místo sychravého zimního počasí vás přivítá teplo, a když se vám poštěstí a svítí sluníčko – připadáte si jako v létě a přijde vhod tričko s krátkým rukávem a kraťasy. Ale zpět k zahradám a zahradníkům. Nejprve je český zahradník udiven, jak je tu teplo a zeleno, a dokonce jak to tu i kvete, jako by ani leden nebyl.

Zima pro zahradníky ve Španělsku je dobrá i špatná. Začnu tím dobrým, že rozhodně nejsou v zimě bez práce, ale zase na druhé straně nemají žádný zimní odpočinek jako u nás. Stříhají stromy (provádí tvarovací řezy), stříhají keře (opět hlavně tvarovací řez), stříhají trávníky a pokud neprší, tak musí zalévat. Pečují o květinové záhony, které na rozdíl od našich českých nejsou pod zemí. Starají se o vše, co tu kvete i plodí, takže například uprostřed zimy sbírají mandarinky. Mimochodem kupované mandarinky, které nerazí do obchodu tak dalekou cestu jako u nás, mají přece jen o něco lepší chuť, teda alespoň mně to tak připadalo.

Španělé asi rádi stříhají a tvarují – sekají a řežou naprosto vše živé. Trávník byl vždy na veřejných prostranstvích perfektně nízce posečený. K vidění jsou tu v ulicích i stromy tvarované řezem do koulí nebo deštníků. Keře, ale i popínavé rostliny, jsou zastřiženy do živého plotu. Vše upraveno do precizně pravidelného tvaru, včetně druhů, které se u nás na řez nedoporučují. Například můžete vidět krásně tvarovaný živý plot z ibišku nebo popínavé bugenviley. To, že zrovna dřeviny kvetly, nůžkám nevadilo. Kromě živých plotů v pravidelných geometrických tvarech zde můžete narazit i na tvarované keře, jejichž horní strana je střižená do jakési zvlněné linie, připomínající písečné duny. Španělé milují křivky.

Za krásně tvarovanými živými ploty a stěnami můžete vyrazit například do Alhambry. O zdejší palácové zahrady pečují opravdu pečlivě. Je zde velké množství tvarovaných živých plotů a stěn nejrůznějších výšek a tvarů, včetně vystříhaných průchodů a okének. Dokonce je zde krásný příklad postupné obměny – od mladých sazenic, přes starší více či méně zapojené porosty, až po stařičké stěny, které čekají na svoji rekonstrukci. Nové dřeviny jsou vysazené do pomocných kovových konstrukcí, které vytyčují požadované tvary narostlých stěn. Drátěné tvary usnadní zahradníkům tvarování a návštěvníkům dají představu, jak by prostor měl správně vypadat. Tyto úchvatné stěny čtyři metry vysoké jsou z cypřišů (Cupressus sempervirens).

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 5/2023.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down