Soutěž Zelená střecha roku 2022 zná vítěze

Do devátého ročníku soutěže Zelená střecha, kterou pořádá sekce Zelené střechy při Svazu zakládání a údržby zeleně, se zapojilo patnáct děl nejrůznějšího charakteru. Odborná porota nejvíce ocenila komunitní zahradu na střeše původně industriálních skladů přeměněných na loftové bydlení v Brně, venkovní pracovnu ředitele pražské ZOO, zelenou oázu v pražském vnitrobloku i střešní terasy v Ostravě. Ocenění patří také extenzivním střechám na základní škole i na panelových domech z minulého století.

Jak napovídá výčet oceněných děl, zelené střechy se kromě administrativních budov, kde již začínají být standardním řešením, postupně prosazují i na budovách, na kterých to dříve nebylo obvyklé. V letošním ročníku tak porota navštívila mimo jiné první zelenou střechu na kostele v Brně, střešní zahradu stacionáře v Hustopečích, a dokonce i uzavřenou střešní zahradu pro subtropické rostliny. Nejvýrazněji se letošní ročník však vyznačoval extenzivními střechami, které byly zřízeny na panelových domech. Tři inspirativní příklady v Brně, Táboře a Praze mohou být návodem pro města, společenství vlastníků a další majitele podobných nemovitostí, jak střechy takových objektů dodatečně ozelenit.  Střechy na rodinných domech byly proti předchozím ročníkům zastoupeny velmi málo, což organizátoři přičítají především neochotě majitelů svolit s přihlášením díla, protože se brání zásahům do svého soukromí. 

Šestičlenná odborná porota navštívila soutěžní díla začátkem června. Porotci se při hodnocení  zaměřili především na architektonické a technické řešení, správný výběr vegetace a také na udržitelnost projektu. Vzhledem k tomu, že přihlášená díla byla vesměs velmi kvalitní, porota nakonec rozdělila ocenění ve třech kategoriích – Veřejná zelená střecha intenzivní, Veřejná zelená střecha extenzivní a Rodinná zelená střecha. Výsledky Sekce Zelené střechy vyhlásila 8. září v Praze u příležitosti mezinárodní konference Zelené střechy – trendy a synergie. Tento den byl také dnem premiéry prvního videospotu z cyklu Zelené střechy – živé střechy

V kategorii Veřejná střecha intenzivní zvítězila brněnská Komunitní zelená střecha na bývalých skladech. Autory projektu jsou GreenVille service s. r. o. – Ing. Vendulka Vaněčková (zelená střecha), KOGAA Studio (budova), investorem je DADADISTRIKT s. r. o., zhotovitelem GreenVille service s. r. o. Budova s vítěznou střešní zahradou je původně textilní továrna u Zbrojovky Brno, později chátrající budova na brownfieldu. V industriálním duchu ji zrekonstruovali tři kamarádi a projekt s jedinečnými loftovými byty dostal název DADA Distrikt. Na hladině Svitavy se tak zrcadlí zlatá fasáda obytné budovy s korunou tvořenou černým zábradlím, za kterým se skrývá komunitní zelená střecha.

V kategorii Veřejná střecha extenzivní porota nejvíce ocenila Extenzivní zelenou střechu na ZŠ Václavovice. Jejím zhotovitelem jsou ZAHRADY HANYZ s. r. o. a GRIGAR, s. r. o., autorem projektu je Ing. arch. Hana Liškutínová, investorem Obec Václavovice. Přístavbou a nástavbou budovy školy ve Václavovicích vznikla možnost pokrýt část budovy vegetací. Vystupující suterén byl zastřešen plochou střechou, na které je z části je terasa a na zbývající ploše extenzivní zelená střecha. Na zelené střechy je výhled z vyšších pater budovy. Kromě ekologické, ekonomické a estetické funkce plní tak zelená střecha i funkci edukační.

V kategorii Rodinná zelená střecha získala zlato Pobytová střecha v Horních Bludovicích / Zelená střecha jako obraz za okny. Autorem projektu a současně zhotovitelem je Lampart – Mec s. r. o. Zelená střecha na části prvního patra novostavby s rovnou střechou je viditelná z většiny místností a rámuje pohled do zahrady. Malá dřevěná terasa se sedacími schody je ideálním místem pro ranní kávu.

Na webu www.zelenastrecharoku.cz jsou kromě fotografií i podrobné technické informace o každém díle. Tato stránka slouží nejenom k propagaci zelených střech, ale také jako databáze inspirativních příkladů. Veřejnost hlasováním vybírala svého favorita od 1. 7. do 31. 8. 2022. Vítězem se v těsném souboji ziskem 7718 hlasů stala zelená střecha ve vnitrobloku ulice Truhlářská v Praze.*

Zdroj: TZ SZÚZ

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down