17.01.2019 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Soutěž Zelená střecha roku 2018

„Vyžeň přírodu dveřmi, a polezeš za ní oknem,“ píše Karel Čapek ve svém fejetonu Návrat k přírodě. Tato věta je mottem soutěže Zelená střecha roku. V současnosti totiž každý týden vyženeme z měst, obcí a krajiny hektary trávníků, luk, keře, stromy a na jejich místech postavíme domy, skladiště, nákupní centra, silnice. Jednou z možností, jak přírodu do zastavěného území částečně vrátit, je ozeleňování střech.

Ambicí soutěže Zelená střecha roku je seznámit veřejnost s možností ozeleňování střech budov a jiných stavebních konstrukcí. Cílem soutěže je také podpořit kvalitní realizace staveb a ocenit společné úsilí investorů, projektantů a dodavatelů. Do pátého ročníku soutěže Zelená střecha roku, kterou již tradičně uspořádala v roce 2018 odborná sekce Zelené střechy při Svazu zakládání a údržby zeleně, se přihlásilo třináct děl, z toho deset do kategorie Veřejná zelená střecha a tři do kategorie Zelená střecha na rodinném domě. Pořadatelé soutěže se snaží každý rok přinést nějakou novinku. V roce 2018 vznikla webová stránka www.zelenastrecharoku.cz, kde jsou od začátku června 2018 představena všechna soutěžní díla.

Téma zeleně ve městech, včetně vegetačních střech, bylo v loňském horkém a suchém létě velmi diskutované, i proto není nutné o nezbytnosti rostlin pro životní prostředí v současnosti nikoho přesvědčovat. Je však potřeba ukázat, že zelené střechy jsou funkčním řešením, které jsou v České republice odborníci schopni vyprojektovat, kvalitně zrealizovat a o střechy zodpovědně pečovat. Přihlášené zelené střechy hodnotila pětičlenná odborná porota v termínu 19.–20. června 2018. Převážnou většinu soutěžních děl letos představovaly administrativní budovy. Potěšující je, že ozeleněné střechy a terasy slouží všem, kteří v budovách pracují, k odpočinku, obědovým pauzám, pracovním jednáním i společenským setkáním. Je to důkaz, že investoři si uvědomuji nutnost nabídnout nájemníkům víc, než jenom dokonale zařízené kanceláře. Vzhledem k vysoké úrovni většiny přihlášených děl se rozhodla porota rozdělit díla v kategorii Veřejné zelené střechy do podkategorie extenzivní zelené střechy a intenzivní zelené střechy. V každé podkategorii pak udělila 1. až 3. místo. Výsledky soutěže byly slavnostně vyhlášeny 13. září 2018 u příležitosti konference Zelené střechy jako součást sídelní zeleně.

Text

Ing. Jana Šimečková, Bc.,

Svaz zakládání a údržby zeleně, z.s.

Foto archiv soutěže Zelená střecha roku

Celý článek naleznete na stránkách časopisu Zahradnictví č. 1/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down