31.08.2022 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Soutěž TOP 77 vín vyhrálo počtvrté v řadě vinařství Vinselekt Michlovský

Vítězem 24. ročníku soutěže TOP 77 vín v České republice se stalo počtvrté v řadě vinařství Vinselekt Michlovský. Získalo hlavní cenu Eduarda Postbiegla za nejlepší kolekci vín v soutěži. Letos vinaři přihlásili do hodnocení 724 vín, celkem 14 z nich získalo pět hvězdiček, řekl ředitel a zakladatel soutěže Dan Mádr.

Aby kolekce jednoho vinařství měla šanci zvítězit, musí mít alespoň jedno víno ocenění pěti hvězdičkami a dalších pět se třemi nebo čtyřmi hvězdičkami. Kolekce Vinselektu Michlovský letos získala pro čtyři vína pět hvězdiček, pro dvě vína čtyři hvězdičky a pro čtyři vína tři hvězdičky. Vinařství do soutěže přihlásilo celkem dvanáct vín, deset z nich je ve vítězné kolekci.

"Bohužel se letos stalo, že některá vína s 87 body nemohla získat ocenění, protože podle pravidel může dostat ocenění pouze 33 procent přihlášených vín. To svědčí o rostoucí kvalitě našich vín a uvažujeme o změně statusu soutěže, aby k takovým situacím nedocházelo," uvedl Mádr.

Kromě hlavní ceny letos čtyři komise ocenily i nejlepší kolekci Slovácké a Mikulovské podoblasti a nejlepší zahraniční kolekci vín. "Bohužel jsme letos nemohli udělit cenu za Znojemskou a Velkopavlovickou podoblast, protože žádné z přihlášených vinařství z těchto podoblastí nemá pětihvězdičkové víno," doplnil ředitel soutěže.

Komise vína hodnotily podle mezinárodních pravidel OIV stobodovým systémem. Využívaly přitom program Elwis Národního vinařského centra ČR. Již třetím rokem pořadatelé nechávají hodnotit vína pouze čtyřmi komisemi místo původních 12. Komise vína hodnotí několik dní. Podle pořadatelů je tento systém objektivnější než vyšší počet komisí, jejichž hodnocení vzorků se může rozcházet.

Přihlášených vín letos bylo méně než v loňském i předloňském roce. Zatímco v rekordním roce 2020 vinaři do TOP 77 přihlásili 916 vín, loni to bylo 808 a letos 724 vín. "Je pravděpodobné, že důvodem byla situace kolem covidu. V roce 2020 se velká část soutěží nekonala. My jsme byli jedni z prvních, kdo soutěž nezrušil. Loni ještě v zahraničí některá omezení trvala a letos už se konají soutěže všechny. Naším cílem ale je, abychom při příštím 25. ročníku dosáhli tisícovky přihlášených vín," uvedl Dan Mádr.

Ocenění letos pořadatelé předají ve čtvrtek 1. září v Besedním domě v centru Brna, kde se uskuteční i galadegustace vítězných vín.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down