Autor
Kategorie:
Nezařazené

Současný sortiment vegetativně množených záhonových a balkónových květin – Scaevola saligna

Scaevola saligna (vějířovka, scévola) z čeledi Goodeniaceae pochází ze západní Austrálie, Tasmánie a Nové Kaledonie, kde roste jako vytrvalá bylina. Vytváří vystoupavé až převislé výhony s jednoduchými, střídavými, nepravidelně zubatými a přisedlými listy. Květy ve tvaru vějířku jsou pěti četné, převážně světle modré s bíložlutým okem.

V sortimentu je mnoho většinou licenčně chráněných odrůd lišících se vzrůstem a barvou květů. Modré jsou například odrůdy ‘Blue Fan’, ‘Blue Wonder’, ‘New Wonder’, ‘Blue Flash’, ‘Blue Laguna’, ‘Blue Shamrock’, ‘Saphira’, ‘Blue Horizont’, ‘Blue Sky’, ‘Blue Ice’ ‘Brillant’, ‘Diamond’, ‘Aqua’, ‘Blue Falls’, ‘Blue Haze’, ‘Blue Ocean’, ‘Blue’, ‘Compakt’ a ‘Lazuli’, bílé květy mají odrůdy ‘Moon White’, ‘Wirlwind White’, ‘Scawihatis’, ‘White Charm’, ‘Fan White’ a ‘Crystal’. V poslední době jsou na trhu i novinky s modrobílými květy ‘Fan Sparklin’ a ‘White Blue Wonder’.
Nároky na pěstování
Vrcholové, neindukované řízky o velikosti pět až šest centimetrů, ošetřené stimulátorem, zakořeňují pod mlhou nebo mikroténovou fólií při teplotě 18 až 20 °C během tří až čtyř týdnů. Mladé rostliny se poté vysazují jednotlivě do květináčů o průměru 10 až 12 cm nebo po 3 až 5 kusech do závěsných nádob o průměru 25 až 27 cm. Substrát má být vzdušný, dobře propustný se střední zásobou hnojiv a s nižším pH v rozmezí 5,0 až 5,5. Vyšší hodnoty způsobují vznik chloróz.
Zpočátku se vějířovky pěstují při 18 °C, po zakořenění v nádobách se teploty snižují na 16/14 °C. K otužení rostlin před prodejem a k intenzivnímu vybarvení květů přispívají teploty kolem 12 °C.
V období silného růstu a vývoje vyžadují rostliny hodně světla, vody i živin. Ve skleníku se pěstují bez zastínění, při pravidelné zálivce a vydatném hnojení. K přihnojování se používají 0,2 až 0,3 % roztoky vícesložkových hnojiv s vyrovnaným obsahem živin zpravidla jednou týdně.
Během pěstování se rostliny dva až třikrát mělce zaštipují, aby se podpořilo rovnoměrné rozvětvování výhonů. Poslední zaštípnutí se musí uskutečnit 6 až 8 týdnů před požadovaným termínem kvetení. Ke zkrácení internodií se u hrnkové kultury používají opakované postřiky retardantů. Účinné jsou přípravky Alar 85 (0,2 – 0,3 %) nebo Topflor (0,05 %), aplikované v intervalu sedm až dvanáct dnů, poprvé při délce postranních výhonů kolem dvou centimetrů.
Při delším zamokření substrátu se zvyšuje náchylnost vějířovky k napadení houbovými chorobami (Phytium, Rhizoctonia, Verticillium) a k chloróze. Z živočišných škůdců se v porostu mohou objevit molice, svilušky, třásněnka západní a podkopěnky.
U spotřebitele rostou květiny nejlépe na slunném stanovišti a při dostatečném zásobení vodou a živinami neúnavně kvetou až do podzimu. Mají schopnost samočištění a květy si zachovávají intenzivní barvu při silném slunečním záření i po delším dešti.
Příklady pěstebních postupů
Z výsadby v polovině ledna se vypěstují dobře urostlé rostliny v květináčích o průměru 12 cm za 3,5 až 4 měsíce, z výsadby o měsíc později se získají menší výpěstky v květináčích o průměru 10/11 cm za 2,5 až 3 měsíce. K produkci dekorativních rostlin v závěsných nádobách je vhodná listopadová výsadba (5,5 až 6 měsíců). Z těchto postupů vějířovky obvykle nakvétají od konce dubna. Pro uspíšení kvetení na začátek dubna se musí přisvětlovat fotosynteticky účinným světlem.
Použití
Scaevola saligna se obvykle vysazuje do závěsných nádob, truhlíků, květinových mís a lze ji použít i na slunných záhonech nebo ve spodním patře rostlin s korunkou na kmínku. Při kombinovaných výsadbách se nejlépe uplatňuje s květinami, které mají žluté, karmínové, růžové, oranžové a bílé květy nebo ozdobné listy. Mohou to být např. Argyranthemum frutescens, Anisodontea capensis, Asteriscus maritimus, Bidens ferulifolia, Calceolaria integrifolia, Cuphea ignea, Cuphea llavea, Diascia hybridy, Dichondra argentea, Gazania rigens, Helichrysum apiculatum, Helichrysum microphyllum, Helichrysum petiolare, Heliotropium arborescens, Heterocentron elegans, Impatiens Nová Guinea hybridy, Lamium maculatum, Lantana camara, Lysimachia congestiflora, Lysimachia nummularia, Mentha suaveolens, Mimulus aurantiacus, Monopsis lutea, Nemesia fruticans, Origanum vulgare, Oxalis vulcanicola, Osteospermum ecklonis, Pelargonium×hortorum, Pelargonium peltatum, Petunia  atkinsiana, Plectranthus forsteri, Sanvitalia speciosa, Senecio confusus, Solanum jasminoides, Sutera cordata, Verbena hybridy a Verbena tenera.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *